Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  "Çok eşlilik yasal olsun"

  24 Mayıs 2011 - 11:03Son Güncelleme : 24 Mayıs 2011 - 21:35

  Fatih ve Eyüp belediyesinin muhafazakâr aile danışmanı Sibel Üresin, çarpıcı bir açıklama yaparak, ''İmam nikahlı 2,3 ve 4. eş yasal olsun'' önerisinde bulundu.

   

   

  Fatih, Ümraniye, Bahçelievler, Eyüp gibi birçok belediye ve kurumlar için aile içi iletişim seminerleri veren Sibel Üresin, hem yaşam koçluğu, hem de aile ve evlilik danışmanlığı yapıyor. Özellikle muhafazakâr kesim tarafından iyi tanınan Üresin,  çok eşliliğin yasalaşması gerektiğini savunarak, “Zaten çok eşlilik var. Erkeklerin yüzde 85’i aldatıyor. Bu muhafazakâr kesimde ‘imam nikâhlı eş’, diğer kesimde ‘metres’ adını alıyor” dedi.

   

  35 yaşındaki Üresin, çok eşliliğin neden yasalaşması gerektiğini Habertürk Gazetesi'nden Özlem Yılmaz'a şu sözlerle anlattı:

   

  KADIN ORTADA KALMAZ’

  “Erkek, bir başkasıyla imam nikâhı yapacağı zaman karısından izin almak zorunda değil. 4’üncü kadına kadar imam nikâhıyla evlenebilir. Ancak 2., 3. ve 4. eşler suiistimal ediliyor. ‘Boş ol’ dendiği zaman kadın ortada kalıyor. Bu nedenle çok eşlilik yasalaşmalı. Yasanın çıkması demek, erkeğin malvarlığına ortak gelmesi demek. Çok eşlilik dinimizde var. Herkes yapamaz ama yapana ‘Niye yaptın?’ diyemezsiniz, şirke girer. Kuran’da var.”

   

  ‘ÇOK EŞLİ OLURDUM’

  “Zengin, kariyerli, parası olan ve cinsel gücü fazla olan erkek çok eşliliği seçebiliyor. Hiçbir kadın fakir bir adamın ikinci karısı olmaz. Erkek, daha cilveli, daha çok gülen, cinsel anlamda kendisini mutlu eden kadına koşuyor. Erkek olsam, çok eşli olurdum.”

   

  ‘ERKEK İÇİN HAKLI ARAYIŞ’

  “Bir erkek, kadında arkadaşlık, cinsellik, annelik ve ev kadınlığı arar. Bu özellikleri taşımıyorsanız, eşiniz tarafından aldatılmaya hazır olmalısınız. Erkek için bu haklı bir arayıştır. Bir ayrılık yaşaması durumunda yaşayacaklarının tahlilini sağlıklı yapan bir kadın, bence çokeşliliği kurtuluş olarak görmelidir. Boşandığında kaybedecekleri, kazanacaklarından fazla olan kadın, kalmayı tercih ediyor. Çok eşlilikte asıl ağır fatura erkeğe çıkıyor. Madden ve manen zarara uğruyor. Açıkça çokeşli olduğunu itiraf edenleri alkışlıyorum ve kutluyorum.”

   

  ‘ÇARPIK İLİŞKİLERİ ÖNLER’

  “Erkek, eşleri arasında gerek maddi, gerekse manevi açıdan adaletli davranmalı. Erkek adaletsizlik yaparsa, kendi cehennemini hazırlamış olur. Örneğin Kanuni Sultan Süleyman, dizide adaleti sağlayamıyor. Çok eşlilik, toplumdaki çarpık ilişkileri ve kızların evde kalma sorunlarının ortadan kalkması noktasında da ciddi rol oynayacaktır.”

   

  ‘KADIN İTAAT EDER’

  “Dayak ve aldatma bana göre boşanma sebebi değil. Türkiye’deki kadınların yüzde 80’i dilinden dayak yiyor. Yatak odasında mutlu olmayan kadın, her durumda problemlidir. Muhafazakâr kesimde kadın evde daha süslü, daha şık. Ailede mutluluğun sağlanmasının bazı şartları var. Kadın kocasına itaat etmeli. Erkek de karısına Allah’ın emaneti olarak davranmalı.”

   

  FATİH BELEDİYESİ'NDEN AÇIKLAMA

   

  Öte yandan Fatih Belediyesi Basın Danışmanlığı'ndan yazılı açıklama yapıldı. Açkılamada; "Sibel Üresin, Fatih Belediyesi’nde danışmanlık gibi bir görevde bulunmamıştır. Sibel Üresin, 2009 senesinde Fatih Belediyesi’ne NLP (kişisel gelişim) uzmanı olarak başvuruda bulunmuş ve sosyal sorumluluk projesi adı altında ücretsiz aile içi iletişim seminerleri vermiştir. Sibel Üresin, Fatih Belediyesi bünyesinde ne danışmanlık yapmıştır, ne de başka bir görevde bulunmuştur" denildi.    

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 1025 Yorum }
  • ibrahim han 24.5.2011 21:23:19
   bakin peygamberimizi uyduruk laflarla yok 4 aldi yok daha fazla aldi diye adlandirmayin,peygamberimizin tek esi vardi oda hatice anamizdir.digerleri yalandir.nedenmi o zaman dogum kontrolmu vardi korunma mi vardi o zaman neden cocuklari olmadimi diye insan dusunmezmi.lutfen boyle sozlere kanmayin.
  • Feysel Karaca 24.5.2011 21:22:57
   Saygi deger Hanim Egitmen Hanim,Size Katiliyorum Fikrinizi anlamak acisindan dolayi ayni esitligin kadinlarinda cok esliligini savunsaniz oyum size bir eyüplü olarak))))))))))))))))))
  • xxx yyy 24.5.2011 21:21:25
   çoşkuyu almış " duygusal" onun için böyle konuşuyor propaganda yapıp konuyu gündeme getiriyor. görevi gereği bu gibi yasalarımıza aykırı şeyleri kamuya açık mecralarda söylediği için cezalandırılması gerekir. görevini kötüye kullanıyor.
  • ibrahim han 24.5.2011 21:19:36
   sibel kuran da yaziyor diyorsun ayetini soylede millette bilsin.bizlerde ogrenmis oluruz.
  • Ottoman man 24.5.2011 21:17:49
   Boyle bir seyi kendisinin de istemedigi kesin bir gercek ama ak partiye yalakalik yapmak istiyor besbelli. Kara cahillik, Turkiye'yi karadelik gibi yutuyor bu zihniyetler yuzunden.
  • sanem bora 24.5.2011 21:14:18
   Başak Sayan hakvermekten başka şansım kalmadı! Durum budur!
  Sayfa Başı
  HaberlerdizifragmanSeyahatkısmetse olur15 tatil15 tatil ne zamanyarıyıl tatil ne zamansömestr tatili ne zaman