"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Çok eskiden beri

Yeme içme kültürü ve tarihi yalnızca yiyip içtiklerimizle sınırlı değildir elbette.

Sofrayı kurarken masaya ilk taşıdıklarımız arasında çatal kaşık gibi artık onlarsız yemek yemeyi düşünemediğimiz aletler vardır. Örneğin ateşi bulup yiyeceklerini pişirerek yemeye başlayan insan, sıvı yemekleri neyle karıştırıyor ve pişirdikten sonra neyle yiyordu? İşte bu iş için mecburen kaşık keşfedilmişti ve ilk kaşıklar, ince dalın ucuna bağlanmış olan deniz kabuklarından yapılmıştı. İnsan toprağı şekillendirmeyi ve pişirmeyi öğrendiğindeyse kaşıklar topraktan yapılmaya başlandı. Tahta kaşıklar daha sonraki dönemlere aitti. Madenlerin işlenip ev aleti yapımında kullanılmaya başlamasıylaysa metal kaşıklar ortaya çıkmıştır. Özellikle Türkler ağaç ve kemikten yapılma kaşıkları sofralarından eksik etmezken, Selçuklu ve Osmanlılar döneminde kaşık yapımı sanat halini almış ve örneğin Konya’da kaşıkçılık babadan oğula geçen en gözde mesleklerden biri olmuştur.

Peynirli çikolatalı un helvası

6 kişilik

Hazırlama süresi 5 dakika

Pişirme süresi

35 dakika


Malzeme listesi

á 250 gr tereyağı

(Bitkisel margarin ya da Türk kahvesi fincanıyla 1 fincan zeytinyağı)

á 2 su bardağı un

á 1 su bardağı tozşeker

á 1,5 su bardağı ılık su

á 125-200 gr rendelenmiş bitter çikolata

á 200 gr dil peyniri

(Tuzsuz Urfa peyniri de kullanılabilir.)

Tereyağı orta boy ve yayvan bir teflon tencereye koyulup orta ısılı ateşin üzerine oturtulur. Yağ erir erimez un eklenir. Tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılarak un 12-15 dakika kadar kavrulur. Diğer taraftan, tozşeker ve su küçük bir kaseye koyulup şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Kavrulan un iyice sararınca üzerine şekerli su aktarılır. Unun üzerine şekerli su katılınca helva boza kıvamına gelecektir. Sürekli karıştırmaya devam edilerek suyunu çekmesi beklenir. (Helva suyunu 2-3 dakika içinde çekecektir) Helva suyunu iyice çekince, üzerine küp küp doğranmış dil peyniri de ilave edilip karıştırılır. Tencerenin kapağı kapatılıp hemen ocaktan alınır. Yaklaşık 5 dakika kadar dinlendirilir. Helvadan yemek kaşığıyla parçalar koparılıp şekil verilerek servis tabağına sıralanır. Ilık haldeyken üzerine rendelenmiş çikolata serpiştirilip servise sunulur.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI