Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çok çocuklu kadınlar, koca dayağını savundu

  Hürriyet Haber
  13 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 13 Mayıs 2000 - 00:01

  BAŞBAKANLIK Aile Araştırma Kurumu tarafından yapılan bir araştırmada, bazı kadınların, kocanın dövme hakkı bulunduğunu savunmaları dikkat çekti.

  Türkiye'nin 5 ayrı bölgesinde gerçekleştirilen araştırmada, çocuk sayısı ile kocanın dayak atma hakkı arasında bağlantı saptandı. Çok çocuklu kadınlar dayak atan kocalara daha çok hak verdiler. Tek çocuklu annelerin yüzde 8.3'ü dayak atma hakkına inanırken, bu 6 çocuklu annelerde yüzde 46.6'ya yükseldi. Erkeğin kadını dövme hakkı bulunduğunu söyleyenler genelde 45 yaşın üzerindeki kadınlar oldu. 45 yaş altındaki gruplarda eşinin dövme hakkı olduğuna inananların oranı yüzde 19 olurken, 45-54 yaş grubunda bu oran yüzde 31'e ulaştı.

  Çalışmayan kadınların yüzde 16.9'u, çalışan kadının yüzde 19.3'ü kocanın dövme hakkı bulunduğunu söylerken, dayağa en çok karşı çıkan kayınvalideler oldu. Kayınvalidelerin yüzde 82.6'sı oğulları ya da damatlarının eşlerini dövmelerine karşı çıktı.

  Kültür Bakanlığı başvuru yayınları arasında yer alan ‘Çalışan Kadınların İkili Rolleri’ adlı çalışmada ise kadınlar kocalarının soyadını kullanma yanlısı çıktı. Kadınların yüzde 73'ü koca soyadının kullanılması gerektiği yolunda görüş belirtti. Evli kadınların yüzde 11.1'i, bekar kadınların ise yüzde 4.6'sı erkeği ‘evin reisi’ olarak görürken, ‘ ‘Çocuklara erkekler bakmalı, bayanlar gezmeli’’ görüşünü bekar bayanların yüzde 45'i, evlilerin de yüzde 47.4'ü destekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı