Gündem Haberleri

  Çok başlı trafik yönetimi

  Hürriyet Haber
  02.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Belediye tarafından ilan edilen ve park yasağı getirilen yollarda uygulama bugün Trafik Haftası'yla birlikte başlıyor. Ama uygulamanın perde arkasında bir yetki karmaşası yaşanıyor.

  Trafik Haftası bugün başlıyor. Ama bu yıl haftanın ayrı bir anlamı daha var. Kamuoyunda afet yolları olarak bilinen ve Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan park yasağı uygulaması da bugün sembolik olarak başlıyor. Ama uygulamanın hayata geçeceğine ilişkin kuşkuları olanlar var. Bunlardan biri Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Baki Özer.

  Özer, önce uygulamanın hazırlanma sürecini eleştiriyor: ‘‘Bu karar UKM'den (Ulaştırma ve Koordinasyon Merkezi) çıktı. Ben de o merkezin üyelerindenim. Amaç şuydu; bir tabii afet halinde ulaşımın kolay sağlanması ya da alternatif yolların açık tutulması. Büyükşehir Belediyesi yetkililerine uygulamanın mevcut park yasak alanlarına ilave getirip getirilmediğini sordum. Çok az, kısmen gibi kelimelerle çok net olmayan şeyler söylediler. Muğlak bir çalışma.’’ Bundan sonra Özer'in eleştiri noktası park yasağı getirilen alanlarda yasağın nasıl uygulanacağı: ‘‘Diğer park yasağı uygulanan yollarda çalışma neyse buralarda da o yapılacak. Belediyelerin denetim üniteleri ve araç çekme yetkileri yok. Zaten sıkıntı da burada. Asıl sorun trafik otoritesinin belirgin olmaması. Karayolları Kanunu var. Belediye Kanunu var ayrıca UKM var ve diğer tarafta başkanı Vali olan İl Trafik Komisyonu var. Tabii ki Vali'nin kararları önceliklidir.’’

  Hayali konuşmak olmaz

  Özer, Büyükşehir Belediyesi'yle bir koordinasyonsuzluk mu var sorusuna ise, şu cevabı veriyor:

  ‘‘Hayır herhangi bir sıkıntı yok ama çalışmanın hayata geçirilmesinde sorun çıkacak. Bugüne kadar İstanbul'da park yasağı olan alanlarda ne kadar başarılıysak orada da o kadar başarılı olunacak. Hayali konuşmanın anlamı yok. Trafik polisi sayısı 2 bin 600 civarında. Bunlar hem tescil hem denetleme yapıyor. Bir seansta sokağa çıkarabildiğimiz polis sayısı azami 700. 2 milyon 80 bin taşıtı 700 polisle denetliyorsunuz.’’

  ÖZER: Hedefimiz hız ve alkol

  Trafik mevzuatı yaya ve sürücünün konumlarını nasıl belirliyor?

  l Sürücü sağa ve sola dönüşte yayaya yol vermek zorunda. Ama sürücü hız sınırını aşmadan 50 kilometre hızla düz bir yolda seyrediyorsa yaya geçidi olsa bile yaya sürücüye yol vermek zorunda. Çünkü 50 kilometreyle giden bir aracın duruş mesafesi düz, kuru ve eğimsiz bir asfaltta bile 26.77 metredir.

  Yayaları korumak için yaptığınız bir çalışma var mı?

  l Trafik kazalarında ölenlerin yüzde 55'i yaya. Bunların büyük çoğunluğu da 0-19 yaş arasında. Bu ölümlü kazaların iki ana nedeni var aşırı hız ve alkol. Bu yıl ki hedefimiz her üç şoförden birini alkol ve hız kontrolünden geçirmek.

  TRAFİĞİ SIKIŞTIRMAMAK İÇİN ÖNERİLER

  Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Baki Özer, trafik sıkışıklığını azaltmak için sürücülere bazı önerilerde bulundu:

  Çok sık şerit değiştirmeyin. Sizin 10 metre fazla yol gitmeniz 300 aracın sıkışmasına yol açıyor.

  Arıza şeridini asla ihlal etmeyin.

  Işıklı kavşakta size yeşil yansa bile gideceğiniz istikamet doluysa hareket etmeyin (Ayrıca bunun para cezası da var).

  Sağa ve sola dönüşlerdeki kullanılan sığınma şeridinde ikinci şerit yapmayın.

  Hız sınırlamalarına uyun. 10 kilometrelik bir fark bile sizi ölmekten ve yaralanmaktan kurtarabilir.

  Emniyet kemerini mutlaka takın. 70-80 kiloluk bir insanın çarpma anındaki ağırlığı 2 tona ulaşır.

  Vali törenlere katılacak mı?

  Trafik Haftası ile ilgili etkinlikler bir yandan Büyükşehir Belediyesi bir yandan da Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlandı.

  Büyükşehir Belediyesi, 2 Mayıs'ta Taksim Meydanı'nda 3 Mayıs'ta Kadıköy Meydanı'nda sembolik olarak park yasağını başlatacak. Buralarda konser verilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı konuşma yapacak. Ancak bu etkinliklere Vali'nin katılıp katılmayacağı belli değil.

  Öte yandan Emniyet Müdürlüğü ise İstanbul'un birçok bölgesindeki ilköğretim okullarında trafik eğitimi verecek. Bugün Beşiktaş Meydanı, Bakırköy Meydanı ve Kadıköy'de çekici üzerinde gerçek hasarlı araçların içinde kazazede süsü verilen mankenlerle birlikte pankartlı sloganlar sergilenecek.

  4 Mayıs günü bütün yetkililer Cemal Reşit Rey Salonu'nda bir araya gelecek. Burada hem Vali, hem Belediye Başkanı konuşma yapacak.

  Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği çeşitli yarışmalarda (fotoğraf, afiş, haber, yorum, resim, karıkatür, öykü) ödül kazananlara ödül verilecek. İlköğretim Okulları ve Lise Ödülleri de ayrı olarak verilecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı