Dünya Haberleri

  Cohen'den Atina'ya uyarı

  Hürriyet Haber
  15.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  6 ülkeyi kapsayan Avrupa turunun 3. durağı Atina'da Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ve Savunma Bakanı Akis Çuhacopulos'la görüşen ABD Savunma Bakanı William Cohen, Yunanistan'ın terörle mücadelede daha etkin önlem almasını istedi.

  Cohen, Ankara'ya hareketinden önce yaptığı açıklamada, ABD'nin teröre karşı her türlü mücadelede kararlı olduğunu ve Yunanistan'dan da aynı yaklaşımı beklediğini vurguladı. Böylece Cohen, ABD'nin terörle mücadelede etkin tedbir alması için özellikle Öcalan skandalından sonra Yunanistan üzerinde başlattığı baskıyı sürdüreceği mesajını verdi.

  Simitis-Cohen görüşmesinin ağırlık noktalarından birini de Kıbrıs ve Ege sorunları oluşturdu. Cohen, ABD'nin Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların çözümüne yardımcı olmaya çalıştığını ancak baskının söz konusu olmadığını söyledi. ABD Savunma Bakanı, gerek Türk-Yunan, gerekse Kıbrıs sorunlarının çözümünün esas olarak iki ülkenin kendi çabalarıyla sağlanacağını vurguladı.

  Cohen'in Atina'da G-8'lerin Kıbrıs'ta şartsız müzakere çağrısını tekrarlamaktan kaçınması ve baskı yapmadıklarını söylemesi dikkat çekti. Sızan bilgilere göre, Simitis de Cohen aracılığıyla Ankara'ya Kıbrıs'ın Avrupa Birliği üyeliğine engel çıkartmaması koşuluyla Yunanistan'ın AB'de Türkiye'ye uyguladığı bütün vetoları kaldıracağı mesajını gönderdi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı