"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

‘Çoğulcu Kültür’ün sergisi

TÜRK ve İslam Eserleri Müzesi’nde, kültür konusunda çoğulcu anlayışımızı gösteren Ortak Kültürel Miras-Birlik İçinde Çokluk sergisinde, birçok önemli yazma eseri görebilirsiniz.

Türkiye’de çeşitli illerdeki kütüphanelerden bu kitaplar getirilerek, bu sergide yer alıyor.

Serginin gerçekleştirilme felsefesi; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Hükümet Başkanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun Medeniyetler İttifakı Projesi.

Sergi, özellikle sanatsal etkileşimi göstermesi açısından ilginizi çekecek.

İyi hazırlanmış sergiye emek verenlerin adını saymalıyım:

Sanat Danışmanı Gürol Sözen; Sergi Grafikleri ve Katalog Tasarımı Erkal Yavi; Fotoğraflar Bahadır Taşkın; Editör Celâl Üster.

Sergide neler yer alıyor?

“Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye’sinden, İbni Sina’nın Kanun fit tıb adlı eserine, Tevrat, İncil ve Kur’an’ın en güzel ve en eski yazmaları ile İbranice, Grekçe, Latince ve Arapça yazılmış yazma ve nadir eser örneklerine, bir cami, medrese ya da çeşmenin duvarında birçok medeniyetin mimari ve sanatsal etkileşimi yansıtan kabartmaların fotoğraflarına varıncaya kadar kapsamlı bir sergi.”

* * *

KATALOGDA yer alan giriş ve yazı başlıkları, sergileme düzenini, biçimini ve içeriğini yansıtıyor.

Alanında uzman kişilerin kaleme aldığı yazılar şunlar:

Çok Kültürlülüğün Birliği - Prof. Dr. Talat S.Halman

Homeros’tan Carmina Burana’ya Bir Keşif Yolculuğu - Prof. Dr. Çiğdem Dürüşken

Bilim ve Teknolojide Değişim ve Etkileşim - Prof. Dr. İdris Bostan

Avrupa ve Osmanlılar: Kültürel Buluşmalar - Prof. Dr. Günsel Renda

Edebiyatta Kültürel Miras - Prof. Dr. Kemal Yavuz

Doğu ve Batı Dünyasının Kültür Köprüsü - Prof. Dr. Mehmet Çelik

İslam Medeniyeti ve Etkileşim - Prof. Dr. İlhan Özkeçeci

İslam Dünyasında Çoğulculuk ve Birlikte Yaşama Tecrübesi - Prof. Dr. Bekir Karlığa

1400 Yıllık Birliktelik - Dr. Nuh Arslantaş

Türk Kültürü ile Ermeni Kültürü Etkileşimleri - Dr. Cahit Külekçi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay sunuş yazısında önemli bir noktaya temas ediyor:

“Oldukça karmaşık ilişkileri barındıran ve çeşitli katmanlara bölünmüş olan uygar toplumların, hiçbir şeyden etkilenmeden şekillenip gelişmesi beklenemez. Bir medeniyetin başka bir medeniyet üzerindeki etkisi, neleri alıp, neleri verdiğinin bilinmesi çoğu zaman sisli bir tarihsel sürecin dehlizlerinde gizlidir. Bu gizin gün ışığına çıkması, ironik bir çıkarsamayla, kütüphane ve müzelerin suskun köşelerinde kendi yalnızlıklarında devasa büyüklüklere ulaşan yazma eserler tarafından günümüze doğru uzanan yardım elini görmek ile mümkün olabilir. Ancak bu şekilde çağımızı Medeniyetler Çatışması Çağı olarak tanımlayan Huntington’un ürkütücü ve sevimsiz tezine karşı durabilir; birbirini besleyen, yaratan medeniyetlerin hiçbir ayrım gözetmeden dünya zenginliği olduğunu kavrayabilir, her türlü ön kabulü reddeden tozu alınmış hafızalarımızla, Yunus Emre’nin ‘yaratılanı severiz yaratandan ötürü’ anlayışında yerimizi alabiliriz.”

 * * *

COĞRAFYAMIZIN kültürel yerini tayin eden önemli bir sergi.

X