ANKARA HABERLERİ

Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi başladı

Hürriyet Haber
28.04.2017 - 16:05Son Güncelleme :

Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) düzenlediği Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi ATO Congresium’da başladı. Bugün de devam edecek olan etkinlikte tescilli ve tescil başvurusu yapan ürünler sergilenecek, ünlü isimler konuşacak.

Hürriyet Haber

Ankara’da gerçekleştirilen Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi, ATO Congresium’da yoğun katılımlı açılış töreni ile başladı. Etkinliğin açılışında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, dünya pazarlarında coğrafi işaret tescilli ürünlerin, eşdeğerine göre 2,2 kat daha pahalıya satıldığını belirterek, “Türkiye’de coğrafi işaretli olma kapasitesine sahip ürün sayısı, Avrupa Birliği toplamından daha fazla” dedi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise, coğrafi işaret korumasının ekonomik değerinin ciddi bir boyut taşıdığını belirterek, “Ekonomik ve rasyonel açıdan, şehirlerimizi geliştirmek, bölgesel kalkınmayı hızlandırmak açısından bu konuyu çok önemsiyoruz” dedi.

Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi başladı

YILDA 1 MİLYAR EURO

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise konuşmasında, coğrafi işaretin önemine işaret ederek, “Lale kimin diye sorsak kimse ‘bizim’ demez. Lale Hollanda’nın ama anavatanı Türkiye. Biz malımıza sahip çıkmadık, adamlar sahip çıktılar ve yılda 1 milyar euro para kazanıyorlar” dedi. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ise şunları söyledi:

“ATO olarak bu zirveyi düzenlemekteki amacımız, belirli bölgelerimize ait ürünlerimizi tanıtmak, pazar oluşturmak, sadece bu ürünlerden oluşan bir ihtisas fuarını ülkemize kazandırmak ve coğrafi işaretler konusunda farkındalığı artırmak. Fransa’nın ünlü Comte peyniri, nasıl kendine yer buluyorsa, bizim Kars kaşarımız da aynı sofrada yer almalı. Lahmacunumuz neden İtalya’nın pizzası ile boy ölçüşmesin? Türkiye’nin ürünleri tüm insanlığın hayatına lezzet katsın, değer katsın.”

ÇÖPDEMİR’DEN BAHARAT SOHBETİ

Etkinlik kapsamında Coğrafi İşaret Tescilli ve tescil başvurusu yapmış olan ürünler ATO Congresium’un fuaye alanında sergilendi. Gün boyu Ayhan Sicimoğlu ve Cem Seymen’in de konuşmacı olarak katıldığı oturumlarla devam eden etkinliğin bugünkü konuğu, baharat konulu sohbeti ile Kadir Çöpdemir olacak. Etkinlik, Ankara Olugunlaşma Enstitüsü’nün defilesi ile sona erecek.

ATO’nun coğrafi işaret tescili almak için başvuruda bulunduğu, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde koruma altına alınan tiftik keçisinin yavruları etkinliğin açılış fotoğrafında yerini aldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2017 tarihinde saat 16 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi başladı haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı