"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Coğrafi işaretlemeler

Ürünlerin tescil edilmesi ve bunun da tüketiciye duyurulması ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başladı.

Coğrafi işaretlemeler de ürün tescil yöntemlerinden bir tanesi. Ürünün paketindeki bir işaretle belli edilen tescil, o ürünün belli bir bölgeden, yöreden ya da ilden kaynaklandığını gösteriyor. Coğrafi işaretler menşe ve mahreç olarak ikiye ayrılıyor. Şimdi gelin kısaca menşe ve mahrece değinelim...
Menşe işareti, bir ürünün çeşitli nedenlerden dolayı belirli bir bölge, alan ya da yöreyle özdeşleştiğini gösterir. Anzer balı, Van otlu peyniri böyle ürünlerdendir ve bu ürünlerin üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tamamı bahsedilen bölge ya da yörede yapılmak zorundadır. Menşe işareti de tüketici için bir güvence işaretidir ve ürünün belirlenen standartlarda yapıldığını işaret eder.
Mahreç işareti ise yine aynı şekilde ürünün belli bir bölge, yöre ya da alanla özdeşleştiğini gösterir.
Ancak mahreç işareti alan ürünler için üretim, işlenme ve diğer işlemlerin herhangi birinin o bölgede yapılması yeterlidir.
Mahreç işareti alabilmenin de belli standartları vardır ama illa ürünün, atfedildiği yerde üretilmesi gerekmez. Mahreç işareti alabilen ürünlere de Trabzon ekmeğini ve Maraş dondurmasını verebiliriz.

Kalbura bastı kurabiyesi

Derin bir yoğurma kabında, eritilip ılıtılmış tereyağı, su, tuz ve kabartma tozunu koyup, karıştırın. Yavaş yavaş unu ve kakaoyu ilave ederek kulak memesi kıvamında bir hamur elde edin. Hamurun üzerini bir bezle örterek en az 30 dakika dinlenmeye bırakın. Özleşen hamurdan, kabuklu ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarladıktan rendeye bastırarak şekillendirin. Hazırladığınız kurabiyeleri yağlanmış fırın tepsisine sıralayın. 5 dakika önceden ısıtılmış ve 175 dereceye ayarlanmış fırında, 25 dakika kadar pişirip çıkarın.
Şerbeti için; su ve şekeri orta ısılı ateşte şerbet iyice kaynayıncaya kadar kaynatın. Ocağın altını kısıp limon suyunu ekleyip, 5 dakika daha kaynattıktan sonra soğumaya bırakın. Kalbura bastılar, soğuk haldeyken ılık şerbetin içerisinde en az yarım saat bekledikten sonra servise hazırlayın.
Not: bu kurabiyeleri şerbet dökmeden ağzı kapalı kapta ve buzdolabında en az 15 gün saklayabilirsiniz. Kullanacağınız zaman şerbetini dökün.

Malzeme listesi

- 1 su bardağı tereyağı veya bitkisel margarin (eritilmiş ve ılıtılmış)
- 1 Türk kahve  fincanı su
- Yarım çay kaşığı tuz
- 1 çay kaşığı  kabartma tozu
- Yaklaşık 3,5 su bardağı un
- 1-1,5 yemek  kaşığı kakao
Şerbeti için;
- 3 su bardağı toz şeker
- 3 su bardağı su
- 1 tatlı kaşığı limon suyu

8 kişilik          

Hazırlama süresi: 20 dakika

Pişirme süresi : 20 dakika

X