TRABZON HABERLERİ

Coğrafi İşareti Tescillenen Akçaabat Köftesine Yönerge Hazırlandı

IHA
10.10.2015 - 11:25Son Güncelleme :

TOPLANTI GÜNDEMİNDE AKÇAABAT KÖFTESİ COĞRAFİ İŞARETİNİN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNERGENİN GÖRÜŞÜLEREK KABUL EDİLDİ

IHA

Akçaabat Köftesi coğrafi işaret tescili değerlendirme toplantısı yapıldı.
Toplantı gündeminde Akçaabat Köftesi Coğrafi işaretinin uygulanmasına ilişkin yönergenin görüşülerek kabul edildi. Üreticilere verilecek izin belgesi ve şartları belirlendi. Denetleme yapacak üyeler ile denetleme komisyonu oluşturulması konuları da karara bağlandı.
Başkan M. Suat Hacısalihoğlu Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Türk Patent Enstitüsü’nde Coğrafi işareti tescil edilen Akçaabat Köftesinin üretiminden tüketimine kadar geçen süreci kapsayan bir yönergenin oluşturulduğunu söyledi. Hacısalihoğlu, yönerge ile Trabzon kültürünün önemli unsurlarından birisi olan Akçaabat Köftesini korumak ve gelecek kuşaklara esasını bozdurmadan teslim etmeyi hedeflediklerini belirtti. Hazırlanan yönergenin esasının Coğrafi işaret kapsamında Akçaabat Köftesinin yasal haklarını korumak olduğunu ifade etti. Hacısalihoğlu, “Akçaabat Köftesine yıllarca hizmet veren, oluşturulan ağız tadında payları bulunan emekli ustalarımız denetleme üyeleri arasında yer alacak. Süreci sektörle hep birlikte kontrol edeceğiz” dedi.
Toplantıya Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, Meclis üyesi Ahmet Haşim Ekici, sektör temsilcileri Nihat Aydın, Şener Kakışım, Erkan Çelik, Temel Kolotoğlu ile TTSO Türk Patent Enstitüsü Ofisi Temsilcisi Ümit Orhan katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Trabzon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Trabzon ilinden Coğrafi İşareti Tescillenen Akçaabat Köftesine Yönerge Hazırlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ekim 2015 tarihinde saat 11 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Coğrafi İşareti Tescillenen Akçaabat Köftesine Yönerge Hazırlandı haberi güncellenecektir.

TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ

17 Mayıs 2018, Perşembe
 • İmsak
  03:08
 • Guneş
  04:55
 • Öğle
  12:24
 • İkindi
  16:18
 • Akşam
  19:40
 • Yatsı
  21:20
Sayfa Başı