Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çocuksuz çiftler dernek kuruyor

  Hürriyet Haber
  20.01.2002 - 01:50 | Son Güncelleme:

  Çocuk sahibi olamayan çiftlerin internette başlayan dayanışması Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği'ne dönüştü. ‘‘www. cocukistiyorum.com’’ sitesinin öncülüğünde kurulan derneğin en önemli amaçlarından biri Sağlık Bakanlığı'nın kısırlığı hastalık olarak kabul etmesini sağlayarak tedavi ve tüp bebek masraflarının karşılanması.

  ‘‘Çocuk İstiyorum’’ sitesi 3 yıl önce, emekli turizmci Sibel Tuzcu tarafından kuruldu. 22 yıl anne olmak için uğraş veren Tuzcu, 42 yaşında hamile kalmayı başardığında, aynı sıkıntıyı çeken insanlara yardımcı olabilmek için bu siteyi kurdu. Siteye gelen yoğun ilgiyle, bir dayanışma kulübü de kuruldu. Bugün kulübün üye sayısı 2 bini bulurken site de 150 bin ziyaretçi sayısına ulaştı. Çocuk sahibi olmanın zorluklarını yaşayan kulüp üyeleri, dertleşme ve birbirine yol göstermenin ötesinde sorunlarını resmi kanallardan halledebilmek için dernekleşmeye karar verdi.

  Kısa adı ÇİDER olan derneğin en önemli amacı ise kısırlığın bir hastalık olarak tanınması. Kısırlık tedavisinin son derece pahalı ve uzun bir iş olduğunu belirten Tuzcu, şunları anlattı:

  ‘‘Örneğin bir ilaç 80 milyon lira ve yüzde 18 de KDV'si var. Tüp bebek için bir deneme 5 milyar lirayı geçiyor. Ve çoğunlukla bir kaç kez deneme yapılmadan başarılı olunmuyor. Bu durumda iş, ‘Parası olanın çocuğu olur, olmayanının olmaz'a dönüşüyor. Biz tüp bebek masraflarının diğer sağlık hizmetlerinde olduğu gibi belli bir yüzdesi hasta tarafından ödenerek devlet tarafından karşılanmasını, ilaçlarında sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmasını istiyoruz.’’
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı