"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Çocukluğumda Türkiye’de ben de tacize uğramıştım

Çok sevgili Güzin Abla, Size bir sorunum olduğu için değil, sorunları olan tüm insanlar için bıkıp usanmadan çareler bulmanıza gerçekten hayranlığımı belirtmek için yazıyorum.

Sizi okurken başkalarına önerdiğiniz çarelerden, kendime uygun olanları seçerdim. Şu anda harika bir insanla evliyim, iki de dünya tatlısı çocuğum var ve gerçekten mutluyum. Evlendiğim bir yabancıdır ve birbirimize olan saygımız evliliğimizi daha da sağlam temeller üzerine oturtuyor. Bulunduğumuz çevrede insanlar bunu normal bulmuyorlar; ama benim için önemli olan diğerlerin düşüncesi değil kendi mutluluğum. Buradaki Türkler kızlarını ya da oğullarını mutlaka Türkiye’den evlendirmek istiyorlar ve bu yüzden de çocuklarının mutsuzluğuna sebep oluyorlar. Çünkü Türkiye’de yaşayan gençlerin çoğu maalesef buraya gelip çalışmak ve Türkiye’deki ailelerine maddi destek olmayı planlıyorlar. Gelip evlenen genç de, onu buraya getirtip evlenen de mutsuz oluyor. Pek çoğunun sevgilisi olduğu halde, aileler bir akraba çocuğuyla onu zorla evlendiriyor. Ve gençlerin tüm hayalleri yıkılıyor... Benim kardeşim de Türkiye’den biriyle zorla evlendirildi ve eşinden her türlü hakareti gördü. Geldikten sonra çalışmak zorunda kalınca karısının parasını yemek ona daha cazip göründü ve her türlü yalan ve hileye başvurdu. Şimdi kardeşim bu adamın baskıları ve tehditleri yüzünden tamiri olmayacak şekilde yaralandı. O da bir anne- baba kurbanı. Türkiye’de bazı yasaların kadınları ne kadar aşağıladığını bilmek de gerçekten çok üzücü. Tecavüz sonunda kadının ruhunda ve bedeninde açılan yaraları, kırılan gururunu, aşağılanışını hiç kimse umursamıyor. Eşim Türkiye’yi gerçekten çok seviyor ama Türkiye’ye gelmeyi düşünmüyorum. Çocukken ben de Türkiye’de otobüste ve bir komşu evinde sarkıntılığa uğramıştım. Çocuklarımı böyle bir tehlikeyle karşı karşıya bırakmak düşüncesi, beni sevdiğim ülkemden mahrum ediyor. Burada da inanır mısınız, 8 aylık hamileyken bile bir Türk tarafından sarkıntılığa uğradım. Bu düşüncelerimi ve yaşadıklarımı sizinle paylaşmak istedim.<ı> RUMUZ : Almanya’dan T.

Sevgili kızım, bir yabancı erkekle evlenip mutluluğu yakalamış olman, elbette sevindirici. Çünkü bu gibi beraberlikler zaman zaman uyumsuzluk nedeniyle, üzücü ayrılık öyküleriyle sonuçlanabiliyor. Ancak yaşadığın mutluluk seni Türkler hakkında haksız yargılamalara da yöneltmesin. Elbette yaşadığın taciz olayları kabul edilebilecek gibi değil ama, dünyanın her yerinde buna benzer olaylar yaşanmıyor mu? ABD gibi son derece özgür ve serbest bir ülkede, tecavüz olaylarının yüzdesi her yerden çok fazla değil mi? Yine Avrupa’nın, Almanya ve İngiltere gibi çok uygar görünen bazı ülkelerinde kadınlar, örneğin dazlaklar ya da bazı uyuşturucu bağımlıları tarafından tacize uğrayıp, katledilmiyorlar mı? Ancak sana katıldığım tek konu, ailelerin çocuklarını istemedikleri birileriyle, hatta daha da kötüsü akrabalarıyla zorla evlendirmeleri. Bu yüzden gerçekten inanılmaz mutsuzluklar yaşanıyor.

Onu neden reddettim diye içim içimi yiyor!

Ben 19 yasında okuyan bir genç kızım. İlerde doktor olmayı umut ediyorum. Şu sıralar kendimi çok ama çok yalnız hissediyorum. Ailece buraya yeni taşındık. Ben de yeni bir okula başladım. Yaz tatilinde tanıştığım bir genç bana çıkma teklif etti, ama ben kabul etmedim. Aslında ondan hoşlanmadığım için kabul etmemiştim ama bugünlerde sürekli onu düşünüyorum. Onu hiç tanımadan nasıl olur da ondan hoşlanmadığımı düşünürüm diye kendimi yiyip bitiriyorum. Şimdi ne yapmalıyım?

<ı> RUMUZ Çıkar yol- İzmirSevgili kızım, gerçekten de karşı tarafı çok iyi tanımadan, ilk intiba, ilk hoşlanma, ilk çekilme çok önemli olabilir. Demek ki, bu genç senin üzerinde pek iyi bir etki yapmamış. Belki gerçekten onu tanıdıkça hoşlanabilirdin, ama genellikle ilk izlenimler gerçeğe en yakın olanlarıdır. Bu gençte seni iteleyen, hoşlanmadığın bir şeyler hissetmişsin. Hepsi bu. Şimdi istersen, ona arkadaş kalıp, birbirinizi tanıyabileceğinizi belirtebilirsin. Ama böyle kendi kendini yemeyi bırak lütfen.


Onun başkasının olmasına dayanamam

Merhaba Güzin Abla, Benim şimdiye kadar hiçbir kızla ilişkim olmadı. Çünkü ben yıllardır teyzemin kızını seviyorum. Benimki basit bir sevgi değil. Biz ailelerimizden gizli çok güzel bir aşk yaşıyorduk. Hala da yaşıyoruz. Birlikte çok güzel bir beraberlik yaşadık. Şimdi ise o evlenemeyeceğimizi düşünerek, başka birisiyle beraber. Sözünü ettiğim kişi askerde. Aslında biz birbirimizi deliler gibi seviyoruz. Teyzeme gittiğimde bile hala göz göze bakıp gizli gizli öpüşüyoruz. Onsuz yapamıyorum. Başkasıyla olmasına dayanamıyorum. Başka hiçbir kızla ilgilenemiyorum. Ölünceye kadar onu seveceğimi biliyorum. Sizce ne yapmalıyım?

<ı> RUMUZ: ÇuçimGüzel oğlum, böylesi bir sevgi karşısında her zaman çaresiz kalırım. Ancak sizinki gerçekten olmayacak bir beraberlik. Geçen gün, böyle yakın akraba evliliğinden dünyaya gelen 11 yaşındaki bir kızcağızın by-pass ameliyatı olduğunu okudum. Bana kalırsa, gençler ilk yaklaşabildikleri karşı cinse duydukları ilk heyecanı sevgi olarak tanımlıyorlar. Sanırım ikiniz de henüz çok gençsiniz. Sevdiğin kız, senden daha mantıklı olmalı. Başka biriyle çıkmaya karar vermiş. Sanırım aile içinde de bu beraberliğinizin hoş karşılanmayacağını biliyor. Ama her şeye rağmen ailenizi de razı ederseniz, evlenir, ama çocuk yapmazsınız. Bilmem sevdiğin kız buna razı olabilecek mi?
X