SİVAS HABERLERİ

''Çocuklarınızı yarıyıl tatilinde akraba ziyaretine götürün''

AA / Merve Topuz
24.01.2015 - 11:30Son Güncelleme : 24.01.2015 - 11:31

- CÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilci, ailelere çocuklarını yarıyıl tatilinde akraba ziyaretlerine götürmelerini önerdi - Doç. Dr. Dilci: "Hiç akraba yoksa bile çocuğun yakın bir arkadaşıyla zaman geçirmesi de dinlenmeleri adına çok anlamlıdır. Aksi halde çocuklarımızın yarı robotikleştiğine tanık oluruz"

AA / Merve Topuz

SİVAS (AA) - MERVE TOPUZ - Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuncay Dilci, mekansal psikolojinin çocukların eğitim hayatındaki önemine dikkati çekerek, ailelere çocuklarını yarıyıl tatilinde tatile ya da akraba ziyaretine götürmelerini önerdi.

Dilci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların mekan üzerine duygularını şekillendirdiğini, bu durumun çocukta daha etkili olduğunu söyledi.

Ailelerin tatili ders çalışma, telafi, eksik olan konuların tamamlanacağı ya da başarısızlıkların değerlendirileceği değil, dinlenme ve çocukta yeni öğrenme şemalarının oluşturulduğu dönem olarak görmeleri gerektiğini vurgulayan Dilci, "Bu dönem daha ziyade çocukların yorgunluklarını, enerjilerini attıkları bir dönem olarak düşünülmeli ve fırsata dönüştürülmelidir. Bunun kazanımları ileriki dönemlerde daha olumlu bir şekilde kendini gösterecektir" dedi.

Dilci, ailelerin 15 günlük tatili fırsat olarak görmeleri gerektiğini dile getirerek, özellikle tatile çıkma imkanı olmayan ailelerin bunu yapmasında fayda bulunduğunu kaydetti.

Eğitim öğretimin ilk dönemi süresinde çocuklarda bir takım stres tepkileri ortaya çıktığını, çocukların enerjilerini harcama gereği duyduklarını anlatan Dilci, "Stresin ortadan kalkması için yapılan mekan değişikliği çocuklarda başarı düzeyini artırmakta ve çocukta olumlu hissetme hali ve iyilik hali daha yüksek düzeyde çıkmaktadır" ifadesini kullandı.

- Akraba ziyaretinin önemi

Mekan değişikliği ya da tatile çıkmanın çocukların mekana bağlı duyusal özelliklerinin geliştirilmesi açısından olumlu sonuçlar verdiğini vurgulayan Dilci, şunları söyledi:

"Günümüzde içeride yetişen bir nesil var. Ben şu dönemdeki çocukların ailelerine tatile çıkmayı daha elzem olarak öneriyorum. Ailelerin tatile çıkma imkanları yoksa başka aile bireyleriyle temas halinde olmaları gerekir. Yer değişikliği, aile ve akraba ziyaretlerinin dışında çocukların yakın akrabaların yanında birkaç gün de olsa kalması faydalı olacaktır. Bu durum çocuklarda toplumsal değer kazanımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Hiç akraba yoksa bile çocuğun yakın bir arkadaşıyla zaman geçirmesi de dinlenmeleri adına çok anlamlıdır. Aksi halde çocuklarımızın yarı robotikleştiğine tanık oluruz."

Dilci, ailelere tatillerde çocuklarına daha çok vakit ayırmaları önerisinde bulunarak, "Aileler çocuklarında dengeli bir kişilik oluşturmak istiyorsa çocuklarıyla hem zaman geçirmeli hem de oyun oynamalı. Bu durumda öz güveni yerinde, bakış açısını değiştirmiş, sığ düşüncesinden kurtulmuş nesiller yetişecektir" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden ''Çocuklarınızı yarıyıl tatilinde akraba ziyaretine götürün'' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ocak 2015 tarihinde saat 11 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ''Çocuklarınızı yarıyıl tatilinde akraba ziyaretine götürün'' haberi güncellenecektir.

  SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:37
  • Guneş
   06:16
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   15:57
  • Akşam
   18:32
  • Yatsı
   19:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı