"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Çocuklarınız kendi işlerini yapsınlar

Üç oğlan çocuk annesiyim. Oğlan çocuk anneleri bilirler, bunun ne kadar zor bir iş olduğunu.

Hele bir de çocuklarınız benimkiler gibi biraz rahata alışmışsa işiniz daha da zor demektir. Belli bir yaşa kadar böyle büyüyen çocuklar sonradan değişmiyorlar.
Ben de küçükken onlara elimdeki bütün imkanları sundum. Yani yataklarını toplamak gibi işleri onlar için hep başkaları yaptı. Birazcık büyüdüklerindeyse sunduğum bu avantajlar hakları oluverdi. Şimdi en küçük bir aksaklıkta hakları ellerinden alınmış gibi davranıyorlar. Her seferinde “Bir dahakine kendisi yapacak” deyip kendime söz veriyorum ama yapamıyorum.
Benim çocuklarım için iş işten geçti. Ama siz çocuklarınızı kendi işlerini yapma konusunda mutlaka eğitin. Alışveriş de bu işlerden biri olsun.
Bu hem onları iş yapmak, iyiyi ucuzu seçmek için motive edecek, hem de ailede iş bölümünün bir parçası olmalarını sağlayacak.

PRATİK SUŞİ

Malzeme listesi

500 gr fileto edilmiş somon balığı (Haşlanmış karides de kullanabilirsiniz.)
Sos için;
1 yemek kaşığı toz wasabi
1-1,5 yemek kaşığı soğuk su
Türk kahvesi fincanıyla 2 fincan soya sosu
Pilav için;
2 su bardağı hafif kırık pirinç
8 su bardağı sıcak su
1 çay kaşığı tuz
Türk kahvesi fincanıyla 1 fincan sirke (Üzüm ya da elma sirkesi kullanabilirsiniz.)

Fileto edilmiş somon balığını kesme tahtasına uzun kenarı size bakacak şekilde yerleştirin.
Balığı, bıçağı 30-40 derece kadar yatırarak çizgilerine dik ve yarım santim kalınlığında dilimleyin.
Diğer taraftan, 8 su bardağı sıcak suyu ve tuzu orta boy tencereye aktarıp orta ısılı ateşte kaynayıncaya kadar pişirin. Pirinci iyice yıkayıp süzdükten sonra kaynayan suya aktarın.
Sirkeyi de ilave edip arada sırada karıştırarak pirinç yumuşayıncaya kadar pişirin. Süzüp ılık hale gelmesini bekledikten sonra servis tabağına alın.
Sosu hazırlamak için toz wasabiyi küçük bir kaseye koyup üzerine suyu ekledikten sonra çatalla, koyu ayran kıvamına gelinceye kadar çırpın. Üzerine soya sosunu ilave edip tekrar çırpın. Suşiyi hazırlamak için ılık hale gelen pirinçten 1 yemek kaşığı kadarını elinize alıp parmaklarınız arasında sıkın. Çiğköfte şekli verdiğiniz pirinç köftelerini bir tabağa yan yana yerleştirin.
Pirinç köftelerinin üzerine somon dilimlerini ve karidesleri yerleştirin. Suşileri hazırladığınız sosla birlikte servise sunun.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI