Ege Haberleri

  Çocuklarını çalıştıran anneye ikinci dava

  Hürriyet Haber
  28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BUCA Kozağaç Mahallesi'nde oturan Cayide O. İlköğretim okulu 6'ncı sınıftan terk 14 yaşındaki H.O. ve 5'inci sınıftan ayrılan 12 yaşındaki F.O.'ya para kazanmaları için ayakkabı boyacılığı yaptırınca başı derde girdi. Adliyeye sevkedilen evli ve 6 çocuk annesi Cayide O. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, hakkında 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Önümüzdeki günlerde yargıç önüne çıkacak olan genç kadın, dün ikinci bir şok yaşadı.

  SABAH eve gelen postacı, İzmir Cumhuriyet Savcılığı'nın talebi üzerine, İzmir 5. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açılan davanın tebligatlarını getirdi. Böylece anne Cayide O. hakkında 4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun gereğince de ayrı bir dava açıldığı ve gelecek ay yargılanacağı anlaşıldı.

  ÇOCUKLARIN parasıyla geçinmek zorunda olmalarının boynunu büktüğünü, bugüne kadar bir çare bulamadığını belirten genç kadın, kendilerine yardım eli uzanmasını istedi. Kardeşiyle birlikte boya sandıklarını sırtlayıp, her sabah erkenden Şirinyer Parkı'na giden ve günde toplam 5 ile 7 milyon lira arasında para kazandıklarını belirten H.O. da ‘‘Devlet bize bu kadar önem veriyorsa yardımcı olsun. Ben okumayı istiyordum. Öğretmen olmayı hayal ediyordum. Çalışmak zorundayım’’ dedi.

  Yargıç, savcılığın tedbir talebinin, 4320 Sayılı Ailenin Korunması Dair Kanun'a aykırı olduğuna karar verirse davayı reddecek. Bu yasa kapsamında değerlendirilirse, annenin çocukları çalıştırmaması için tedbir kararı verilebilecek. Karar Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirilerek, polis aracılığıyla annenin karara uyup uymadığı kontrol ettirilecek. Uyulmadığı saptanırsa bu kez sulh ceza mahkemesinde dava açılıp 3 aydan 6 aya kadar hapis cezası verilebilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı