Gündem Haberleri

  Çocuklarına boyacılık yaptıran anneye dava

  Hürriyet Haber
  27.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir'de 12 ve 14 yaşındaki iki çocuğuna ayakkabı boyacılığı yaptıran anne Cayide Oral'ın 5 yıl hapsi istendi. Oral, ‘Aile fertlerine kötü muamele’den yargılanıyor.

  Cayide Oral, ‘‘Eşimin 157 milyon maaşıyla geçinemiyoruz. Çocuklar hırsızlık mı yapsın?’’ dedi. Baba Celal Oral da ‘‘Yasalara saygılız ama başka çaremiz yok’’ diye konuştu.

  İZMİR'in Buca İlçesi'nde, okula gitmesi gereken biri 12 diğeri 14 yaşındaki iki çocuğuna ayakkabı boyacılığı yaptıran Cayide Oral hakkında, ‘Aile fertlerine kötü muamele’ suçlamasıyla 5 yıl hapis cezası istendi.

  Şirinyer Parkı'nda ayakkabı boyacılığı yapan 14 yaşındaki Hakan Oral ve 12 yaşındaki kardeşi Fatih Oral, bir ay önce polis tarafından Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Emniyete çağrılan çocukların annesi 35 yaşındaki Cayide Oral, ‘okul çağındaki çocuklarını çalıştırmak’ suçundan adliyeye sevkedildi ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  İzmir 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak Cayide Oral, evi geçindirmek için başka çareleri bulunmadığını ileri sürdü. Kozağaç Mahallesi'nde kirada oturan 6 çocuk annesi Cayide Oral, SSK Aliağa Hastanesi'nde hastabakıcı olarak çalışan eşi Celal Oral'ın aldığı 157 milyon lira maaşla geçinmelerinin mümkün olmadığını belirtti. Maddi sıkıntı yüzünden çocuklarının okulu bile yarıda bırakmak zorunda kaldıklarını anlatan anne, ‘‘Çalışmasınlar da hırsızlık mı yapsınlar?’’ diye konuştu.

  Baba Celal Oral da aldığı 157 milyon lira maaşın 70 milyon lirasını ev kirası olarak ödediğini, gelini ve torunuyla birlikte evde 10 kişi yaşadıklarını söyledi. Celal Oral, ‘‘Evli olan oğlum 20 milyon lira haftalıkla çalışıyor. Çocukken ben de çalıştım. Yasalara saygılıyız, ancak çocukları çalıştırmaktan başka çaremiz yok’’ dedi.

  Karısını döven gurbetçi 1200 mark ceza ödeyecek

  ALMANYA'nın İsar-Donau-Wald bölgesindeki Mainburg şehrinde karısını terlikle döven Türk, 1200 mark para cezasına çarptırıldı.

  1980'li yılların başında Almanya'ya gelen 34 yaşındaki ismi açıklanmayan Türk koca, 14 Nisan 2000'de istemeden üçüncü çocuğa hamile kalan eşiyle tartışmış ve terlikle dövmüştü. Karısının savcılığa suç duyurusunda bulunması üzerine önceki gün Mainburg Sulh Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan koca, ‘‘Bu tür tartışma her evde olabilir. Büyütecek birşey yok.Basit aile kavgası. 30 bin mark borcumuz var. Eşim istemeden üçüncü çocuğa hamile kalınca tartıştık. Bir kızgınlık anında kendimi tutamadım’’ dedi.

  Hakim Anton Mşhlbauer önce 60 günlük hapis cezası verdi, bu 1200 mark para cezasına çevrildi.

  MAINBURG

  Mendilci Leyla örnek oldu

  İSTANBUL Beylikdüzü'ndeki MC Donald's görevlileri, geçen Ağustos ayında işyerinin önünde mendil satıp müşterileri rahatsız ettiği gerekçesiyle 10 yaşındaki Leyla Alkış'ı buzdolabına kapatmışlardı. Bu olay, çocukların çalıştırılmasına karşı kamuoyunda büyük tepki oluşturdu. Bunun ardından valilikler, çocuklarını çalıştıran aileleri uyarıp haklarında dava açılacağını bildirdi. Bu uygulama kapsamında sokaklarda çalışan çocukların anne ve babaları belirlenip, adliyeye sevkedilmeye başlandı. İzmir'de aynı nedenden yargılanacak olan Cayide Oral'ın davasının nasıl sonuçlanacağını eşi Celal Oral ve çocukları Hakan (solda) ile Fatih merakla bekliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı