İZMİR HABERLERİ

"Çocukların yüzde 13'ü dişini sıkıyor"

AA / Ramazan Ercan
19.02.2015 - 12:33Son Güncelleme :

- Genelde yetişkinlerde karşılaşılan, yaşanan sorunlardan kaynaklı "diş sıkma" sorununun çocuklarda da yaygın olarak görüldüğü tespit edildi - Prof. Dr. Uysal: "7-19 yaş arasındaki 965 çocukta yaptığımız araştırmada yaklaşık yüzde 13'ünde şiddetli derecede diş sıkma problemi tespit ettik" - "Çocuklardaki sınav, okul stresi, huzursuz bir aile ortamı, belki bir kıskançlık, çeşitli sorunlar buna neden olabiliyor"

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Ramazan Ercan

İZMİR (AA) - RAMAZAN ERCAN - Genelde yetişkinlerde görülen, yaşanan sorunlardan kaynaklı diş sıkma sorunlarının çocuklarda da yaygın olarak görüldü.

Eski Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tancan Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günlük hayatta karşılaşılan sorunların, stresin özellikle uykuda "bruksizm" olarak adlandırılan diş sıkma problemine yol açtığını ve çene kaslarının istem dışı kasılarak dişlere zarar verdiğini anlattı.

Bu rahatsızlığın toplumda neredeyse her iki kişiden birinde görülmeye başladığını ifade eden Uysal, aynı sorunu çocukların da yaşadığının tespit edildiğini dile getirdi.

Eklem problemleri ve bruksizm üzerine çocuklarda yaptıkları araştırmayla ilgili bilgi veren Uysal, şöyle konuştu:

"7-19 yaş arasındaki 965 çocukta yaptığımız araştırmada çocukların yaklaşık yüzde 13'ünde şiddetli derecede diş sıkma problemi tespit ettik. Araştırmaya konulan olan çocuklardan 472'si kız, 473'ü erkek bireydi. Bu rahatsızlık kız ve erkek çocuklarda yaygın görülüyor. Çenenin geride, ileride olması ya da normal kapanışındaki farklığının bu sorunla bir ilgisinin olmadığını gördük. Bu da bize diş sıkmanın altında ağırlıklı olarak psikolojik etkenlerin yattığını düşündürüyor.

Çocuklardaki sınav, okul stresi, huzursuz bir aile ortamı, belki bir kıskançlık, çeşitli sorunlar buna neden olabiliyor."

- Çocukların diş hekimi korkusu

Diş hekimi korkusunun da yaygın olarak görüldüğünü, bunun temelinde ise "küçük yaşta yaşanan kötü bir hekim tecrübesi" bulunduğunu vurgulayan Uysal, özellikle çocukların psikolojisine büyük önem verdiklerini ifade etti.

Küçük yaşta karşılaşılan bu sorunun gelecekte diş fırçalamama ve diş bakımsızlığına dolayısıyla diş kayıplarına yol açabileceğini kaydeden Uysal, tedavilerde çocuklara daha farklı bir yaklaşım sergilenmesi gerektiği, çizgi film izletilerek basit diş tedavileri yapılmasının diş hekimine gelişleri kolaylaştıracağını savundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden "Çocukların yüzde 13'ü dişini sıkıyor" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Şubat 2015 tarihinde saat 12 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Çocukların yüzde 13'ü dişini sıkıyor" haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:25
 • Guneş
  08:09
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı