Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çocukların Umut Köyü

  Hürriyet Haber
  06.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çatalca'nın Oklalı Bölgesi'nde, dünyada ilk kez kurulacak Çocuk Umut Köyü'nde böbrek hastası çocuklar tedavi edilecek, hastalıklarıyla barışık yaşamaları öğretilecek, aileleriyle birlikte rehabilite edilecek ve çocuklara meslek kazandırılacak. Çocuk Böbrek Vakfı tarafından 150 dönümlük arazi üzerinde kurulacak Umut Köyü, yaklaşık 10 milyon dolara (3 trilyon lira) malolacak.

  Çocuk Böbrek Vakfı Başkanı Prof. Dr. Faik Tanman, çocukların büyüklerin küçük modeli olmadıklarını ve onlara farklı yaklaşılması gerektiğini belirterek, ‘‘Birçok merkezde yalnız erişkinlere göre tasarlanmış olan kuruluş düzeni, çocukların ihtiyaçlarına yanıt veremiyor. Bu merkezde çocuklara özel, ekipman ve özel eğitimli sağlık ekibi bulunacak. Kronik böbrek hastası çocukların, uygun tedavi için hangi merkeze başvurması gerektiği sorunu ortadan kalkacak’’ dedi.

  Her yıl 300 çocuğa kronik böbrek hastası teşhisi konulduğunu belirten Prof. Dr. Tanman, merkezde yer alacak biyokimya, mikrobiyoloji, radyoloji ve endoskopi laboratuvarlarıyla erken tanı yapılarak enfeksiyonların da azaltılacağını söyledi. Prof. Dr. Tanman, köyde yer alacak fizik tedavi merkezindeki modern cihazlarla, çocukların fiziksel güçlerinin artması ve özgüvenlerinin gelişmesinin sağlanacağını belirtti. Merkezde psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarının yardımıyla hasta ve ailelerine psikososyal destek verileceğini söyleyen Prof. Dr. Tanman, ‘‘Böbrek yetersizliği olan çocuklar haftada 3 gün, 4'er saat hemodiyalize giriyorlar. Okula gidemiyor, yaşıtlarıdan uzak kalıyorlar. Ailelerin hasta çocuklarıyla saatlerce hastanelerde kalmaları önemli iş kaybına yol açıyor. Aileleri, özellikle maddi olanakları da iyi değilse, hem ekonomik, hem ruhsal ve sosyal olarak hastalıklı hale geliyor. Hastayı birey olarak ele almak yetersiz. Ailesiyle ele alıyoruz’’ dedi.

  Yıllar süren hastalığın örselediği çocuklara psikososyal rehabilitasyon yapılacağını da belirten Prof. Dr. Tanman, ‘‘Çocuklar fiziksel açıdan yaşıtlarından geri kalıyor. Yaşamları da aileleriyle birlikte ekonomik ve psikososyal sorunlarla dolu. Aileleri tarafından aşırı korunan, üretkenlikten uzak, bağımlı birey olarak yaşayan çocuklar toplum dışına itiliyor. Biz, çocuklara toplum içinde yer alabilecekleri bilgi ve becerileri vermek istiyoruz’’ dedi.

  Umut Köyü'nün temeli önümüzdeki 23 Nisan Çocuk Haftası'nda Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılacak. 10 milyon dolarlık toplam maliyetin yarısı Avrupa İnsani Yardım Fonu tarafından karşılanacak. Ancak para, inşaatın yüzde 70'lik kısmı tamamlanınca yardım fonundan alınabilecek.

  Bu nedenle Umut Köyü için, 5 milyon dolarlık (yaklaşık 1.5 trilyon lira) kaynağa ihtiyaç duyuluyor. Bu paranın karşılanabilmesi için başlatılan ‘1 Milyon Tuğla Kampanyası'nda, normal 1 tuğla 5 dolar (yaklaşık 1.5 milyon lira), büyük tuğla 50 dolar (15 milyon lira), 1 bronz tuğla 500 dolar (yaklaşık 150 milyon lira), 1 gümüş tuğla 5 bin dolar (yaklaşık 1.5 milyar lira), 1 altın tuğla 50 bin dolar (yaklaşık 15 milyar lira), vakıf şeref tuğlası ise 500 bin dolara (yaklaşık 150 milyar lira) satın alınabilecek. Bağışta bulunanların isimleri, merkezde yaşatılacak. Ayrıca, evlenen çiftler, konuklarına, nik*ah şekeri yerine, Umut Köyü'ne bağışta bulunduklarına dair sertifika verebilecek.

  Umut Köyü'nde en son teknolojik olanakların yer aldığı tedavi bölümünde, diyaliz salonu (12 diyaliz makineli), su arıtma tesisi, periton diyaliz ünitesi, biyokimya, mikrobiyoloji, endoskopi laboratuvarları, radyoloji, sistoskopi ve ürodinami üniteleri bulunacak. Ameliyathane, poliklinik, revir ve muayene odaları, her tür tıbbi müdahalenin zamanında ve yerinde yapılması sağlanacak. Eğitim bölümünde 100 öğrencinin eğitimi sağlanacak, dersliklerin yanı sıra kütüphane, bilgi işlem, atölyeler, laboratuvar bulunacak. Lojman ünitesinde tıbbi bir ekip 24 saat hizmet verecek. Yatakhane ünitesinde, bilgisayar, çalışma olanaklı, duş-WC'leri kendi bünyesinde, tüm teknik donatımı çağdaş, ikişer kişilik yatak odaları bulunacak. Aileler de misafir edilebilecek. Spor ünitesinde, cimnastik ve masa tenisi salonları, açık-kapalı yüzme havuzları yer alacak. Gölet ve çevresinde, bitki ve hayvanların yaşayabileceği ortam yaratılacak.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı