Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Çocukların altın bileziği

  A.A.
  13 Ağustos 2009 - 09:57Son Güncelleme : 13 Ağustos 2009 - 09:57

  Bir araştırmaya göre Türkler, bilgisayarları çocuklarının altın bilezikleri olarak görüyor.

  Intel'in 11 ülkede gerçekleştirdiği  çocukların bilgisayar kullanımının değerlendirildiği araştırmada, Türklerin  bilgisayarı çocuklarının gelecekteki altın bileziği olarak gördüğü bildirildi.

  Intel'den yapılan yazılı açıklamada, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika  Bölgesi'nde Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 11 ülkede 5 bin 220 ebeveynin  katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada, farklı ülkelerdeki ailelerin  çocuklarının bilgisayar kullanımına yönelik görüş ve beklentileriyle ilgili  ilginç ip uçlarının yer aldığı belirtildi.

  Türk ailelerin, çocuklarının gelişiminde bilgisayar kullanımının önemli  yer tuttuğunu düşündükleri ve bilgisayar kullanmayı bilmeyi, çocuklarının  gelecekteki altın bileziği olarak gördükleri ifade edildi. Kentli nüfusun yoğun olduğu bölgelerde bilgisayarla tanışmış ya da  bilgisayar kullanan toplam 5 bin 220 ebeveynin katılımıyla gerçekleştirilen  araştırmada, eskiden iyi derecede yabancı dil bilmeyi çocuklarının geleceği için  çok önemli bulan Türk ailelerinin yüzde 99'una göre, bilgisayar kullanmayı bilmek  çocuklarının gelecekteki iş hayatını etkileyecek.

  Türklerin yüzde 37'sinin çocuklarının iyi bilgisayar kullanıyor olmasını  yaşamsal öneme sahip görürken, yüzde 56'sının da bunun çok önemli olduğunu  düşündüğü bildirildi. Türkiye'nin, yüzde 86 oran ile araştırmaya katılan 11 ülke arasında  bilgisayarın çocuklarının gelecekteki iş hayatlarında çok büyük payı olduğuna  inanan ülkeler arasında Güney Afrika ve Rusya'dan sonra üçüncü sırada yer aldığı  vurgulandı.

  Araştırmaya katılan Türk ebeveynlerin yüzde 88'ine göre çocuklarının 12  yaşından önce bilgisayarla tanışmış olmasını bir gereklilik olarak gördükleri  ifade edildi. Eğitim amaçlı bilgisayar kullanımının yaygınlaşması için en fazla devlet  desteğini Türklerin beklediği vurgulanan açıklamada, Türk ebeveynlerin yüzde  90'ının, devletin, okullarda bilgisayar eğitiminin yaygınlaşması için daha çok  destek vermesi gerektiğini savunduğu belirtildi.
         
  ÇEVRİMİÇİ İÇERİK AİLELERİN TAKİBİNDE
           
  Türk çocuklarının bilgisayarı en çok eğlence ve ödevler için kullandığı  bildirilen açıklamada, Türk ebeveynlerin çocukları için seçtikleri  bilgisayarların özellikleri arasında performans ve güvenliğin öne çıktığının altı  çizildi. Açıklamada, “Çocukların kullandığı çevrimiçi içeriği kontrol ediyor  musunuz?” sorusuna verilen yanıtlar ise şöyle sıralandı: “Araştırma, ailelerin çocukların eriştiği internet içeriğine duyarsız  olmadıklarını ve içeriği kontrol altında tuttuklarını, buna karşın aşırı  müdahalede bulunmadıklarını ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan Türk ailelerin  yarıya yakını, çocuklarının eriştiği internet sitelerini denetlediğini ve kontrol  altında tuttuğunu belirtiyor. Yüzde 18'i çocuklarının zararlı sitelere  girmeyeceğine inanırken, yüzde 32'si de zaman zaman içeriği kontrol ettiğini  ifade ediyor.”

  Araştırma yapılan ülkelerde çocuğuyla bilgisayar başında nasıl zaman  geçirdikleri sorulan ebeveynler arasında eğlence amaçlı zaman geçirdiğini  söyleyenler yüzde 37 oranında, çocuğunun bilgisayar başında ne yaptığını kontrol  etmek amaçlı zaman geçirenlerin oranının ise yüzde 36 olduğu bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı