MUĞLA HABERLERİ

"Çocuklarımız Her Haliyle Güzeldir"

DHA
18.01.2017 - 13:16 |Son Güncelleme :
DHA

MUĞLA'nın Milas ilçesinde, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerin velilerini bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak için "Çocuklarımız Her Haliyle Güzeldir" adı altında proje hayata geçirildi.

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Milas Toplum Sağlığı Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan "Çocuklarımız Her Haliyle Güzeldir Projesi" için Hükümet Konağı'nda protokol imzalandı. Protokole, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal ve Milas Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr. Barış Akıncılar imza attı. Projeyle "Bir türlü yerinde durmayan", "hayallere dalan", "düşünmeden davranan" ve "dalgın, unutkan" gibi pek çok sıfatla nitelendirilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan, öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerin velilerinin bilgilendirilip, farkındalık yaratılmasının hedeflendiği bildirildi.

Proje hakkında bilgi aktaran Milas Kaymakamı Eren Arslan, "Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu çoğu çocukta zaman zaman görülebilen durumlar olduğundan tanı konulması için yeterli deneyim ve bilgi birikimi sahibi uzmanların yardımı gerekir. Bu durumlar sanıldığından daha sık, yüzde 4 ve 8 gibi bir oranda görülmekte. Bu da 25 - 30 kişilik bir sınıfta en az bir, iki çocukta görülebileceği anlamına gelmektedir. Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve özgül öğrenme güçlüğü toplum tarafından yeni tanınmaya başlayan bir durum olmasına rağmen aslında uzun zamandan beri bilinmekte. Bu konuda toplumu ve en önemlisi velileri bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak için bu protokülü hazırladık" dedi.

Protokol kapsamında önümüzdeki günlerde Milas'ta veliler ve öğretmenlere yönelik toplantılar, eğitim seminerleri ve etkinlikler düzenleneceği belirtildi. Bir yıl geçerli olan protokolün süresinin gerek duyulduğu takdirde uzatılacağı bildirildi. Pilot bölge olarak Milas'ta uygulanacak projenin uygulama sonuçlarından alınan verilerin ilgili bakanlıklara iletileceği de kaydedildi.

Oktay ÇAYIRLI / MİLAS (Muğla), (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden "Çocuklarımız Her Haliyle Güzeldir" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ocak 2017 tarihinde saat 13 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Çocuklarımız Her Haliyle Güzeldir" haberi güncellenecektir.

MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ

29 Ocak 2020, Çarşamba
 • İmsak
  06:43
 • Güneş
  08:06
 • Öğle
  13:25
 • İkindi
  16:10
 • Akşam
  18:34
 • Yatsı
  19:51
Sayfa Başı