Çocuklarım ilgisizliğimden yakındı, büyük ıstırap çektim

Demet CENGİZ BİLGİN
27.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Borusan Holding Onursal Başkanı Asım Kocabıyık, “Ben Afyon’un bir köyünde doğmuş şans eseri eğitim görmüş biriyim. Çocuklarım büyüyüp onlarla ilgilenmediğimi söylediklerinde dünyadaki en büyük ıstırabı çektim” dedi.

BİRLEŞMİŞ Markalar Derneği (BMD) başarılı insanları zirveye taşıyan sırları, Capital ve Ekonomist’in kurduğu CEO Club işbirliğiyle iş dünyasıyla paylaşıyor. İlk toplantının konuğu Borusan Holding Onursal Başkanı Asım Kocabıyık, 65 yıllık iş yaşamının sırlarını anlatırkan, “Bana başarımla ilgili iltifatlar ediliyor. Mübalağa etmiyorum ben bir şey yapmadım. Ben alelade, Afyon’un bir köyünde doğmuş, şans eseri şehre gelmiş, şans eseri eğitim görmüş bir insanım. Yapabildiğimi, aklıma geleni yaptım. Üstün zekalı biri değilim, samimiyetle söylüyorum. Yapılması icap edeni yaptım” dedi.

Yetiştiğim muhitin neticesi

Kocabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şekerin kilosu 1 lirayken 5 liraya çıktı. Memleketin buna ihtiyacı var. Pekmez diye bir şeyimiz var, burada pekmez fabrikası kurduk. Harp içindeyiz, memlekete hiçbir şey gelmiyor. Kundura imal edenlere küçük çivi lazım lazım. Çelik halatların tellerinden çivi yaptık. Bu görüş itibariyle herkesin görmediği bir şey ama yetiştiğiniz muhitin neticesidir. Yani halatları çözerek makinede kundura çivisi yapmanın marifet olmadığını, işin içinde olan birinin bunu düşünebileceğini tahmin ediyorum.”

Çocuklarıma vakit ayırmadım

İş hayatında bıraktıkları işlerin hiçbirinden pişmanlık duymadığını vurgulayan Kocabıyık gözleri dolarak ve ağlamaklı bir sesle hayatındaki tek pişmanlığı dile getirdi: “Çocuklarım büyüdüklerinde benim kendileriyle ne kadar ilgilenmem gerektiğini söylediler. Onlar söylemeden önce fark etmemiştim. Bunu duyduğumda dünyadaki en büyük ıstırabı çektim, çok yazık etmişim.”

Sakalı falan var ama oğlum dışa dönük değil

OĞLU Ahmet Kocabıyık’ın müzikle lise çağlarında ilgilendiğini, bir servet oluşturacak plak koleksiyonu olduğunu dile getiren Asım Kocabıyık, “Bugünkü orkestramız birden ortaya çıkmış değil. Bir geçmişi var. Hatta içe dönük vasfını bir kenara bırakmasını isterdim. Hâlâ da çok dışa dönük biri değil; her ne kadar sakalı falan varsa da” diye konuştu.

Atatürk sınıfa gelmedi, bütün sınıf ağladık

KÜTÜPHANESİNDE Atatürk hakkında 130 kitap bulunduğunu söyleyen Asım Kocabıyık, şu anısını anlattı: “Ben orta okul öğrencisiyken Atatürk Afyon’u ziyaret etti. Afyon Lisesi’ni de ziyaret edecekti. Tarih dersimiz vardı. Atatürk tarih dersine girermiş. Liseye gelmedi, bizim sınıfa uğramadı. Bizim sınıf ağlaya ağlaya...”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı