Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çocukları rahat bırakın

  Hürriyet Haber
  10 Ekim 2007 - 10:20Son Güncelleme : 10 Ekim 2007 - 09:58

  Güzellik yarışmasında minicik bedenler, uykuda olmaları gereken saatte yarı çıplak podyuma çıkarıldı. Türban eyleminde ise küçük kızlara türban taktırılıp pankart taşıtıldı.

  İdeolojileri ne olursa olsun, minicik bedenleri kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaktan çekinmeyenler, çocuk istismarında sınır tanımıyor! Dün Antalya’dan gelen iki haber, oyun çağındaki çocukların düşüncesiz büyükleri tarafından nasıl kullanıldığını gözler önüne serdi...

  Geçen yıl Antalya Valiliği tarafından inceleme başlatılan ve sivil toplum kuruluşlarının tepkisini çeken ‘Little Miss World’ güzellik yarışması, bu yıl yine Kemer’de yapıldı. 17 ülkeden 4-13 yaşındaki 35 kız çocuğunun katıldığı yarışma, saat 00.30’a kadar sürdü. Transparan kıyafetler ve dansöz elbiseleriyle podyuma çıkan minik bedenler, jüriyi etkilemek için ter döktü. Akrobasi ekibinin gösteriler yaptığı etkinlikte, yarışmaya katılan kız çocuklarının tamamına çeşitli hediyeler verildi. Dereceye giren kızlar ise altın ve oyuncakla ödüllendirildi.

  SLOGAN DA ATTIRDILAR

  Yine Antalya’da düzenlenen türban eyleminde ise 6 yaşındaki kız çocuklarına türban taktırıldı. Ellerine verilen ‘Mahallede özgürlük, okullarda baskı var’ yazılı dövizleri taşıyan çocuklara türban giydirilip eylem yaptırılması çevredekilerin tepkisine neden oldu. Aralarında Eğitim-Bir-Sen, Diyanet- Sen, Memur-Sen gibi sendikaların bulunduğu Antalya İnanç Özgürlüğü Platformu’nun düzenlediği ‘Başörtüsüne sınırlar kalksın’ eyleminde, 6-12 yaş grubundaki türbanlı kız çocuklarının da olduğu yaklaşık 50 kişilik grup Kışlahan Meydanı’nda buluştu. Kadınlar ve küçük kızlar harem selamlık düzeninde ön planda tutuldu. Küçük kızlar, üzerlerinde ‘Yasakçılar yenilecek’, ‘Yasak sürüyor uyuyor musun’, ‘Başörtüm onurumdur’, ‘Mahallede özgürlük, okullarda baskı var’, ‘Örtünme inancına, kimliğine sahip çık’ yazılı pankartlar taşıyıp, slogan attı...

  AVRUPA'DA YASAK

  Çocuk güzellik yarışmaları, birçok Avrupa ülkesinde yasak. ABD’de de, birinci seçilen çocuğun tecavüz edilip öldürülmesinin ardından bu tür yarışmalar büyük tartışma yarattı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı