MARDİN HABERLERİ

Çocuklarda uyuşturucu kullanma yaşı 9-10'a düştü

AA / Mehmet Çalık,Nazmi Akyol
25.01.2015 - 13:03Son Güncelleme :

- Mardin Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Daire Başkanı Uzm. Dr. Emine Al, uyuşturucu bağımlılığının 9-10 yaşlara kadar düştüğünü söyledi.

YEREL HABERLER MARDİN

AA / Mehmet Çalık,Nazmi Akyol

MARDİN (AA) - Mardin Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Daire Başkanı Uzm. Dr. Emine Al, uyuşturucu bağımlılığının 9-10 yaşlara kadar düştüğünü söyledi.

Al, uyuşturucuya karşı mücadelede, toplumun her bireyine görevler düştüğünü ve boşlukta kalan çocukları uyuşturucu bağımlılık noktasına gelmeden eğitim ile normal hayata döndürmenin daha kolay olacağını belirtti.

Genelde boşlukta kalan çocuklarla gençlerin uyuşturucu bağımlısı olmaya aday göründüğünü dile getiren Al, şöyle konuştu:

"Uyuşturucu ile en iyi mücadelenin çocukların ve gençlerin boşluğa düşmeyecekleri sosyal mekanları yaygınlaştırmakla başlanabileceğini ifade etti. Yapılan araştırmalar ve gözlemlerimiz uyuşturucu bağımlılık yaşının 9-10 yaşlara kadar düştüğünü gösteriyor. Bunun için yapılması gereken, boşluğa düşmeyecekleri sosyal etkinliklere katılabilecekleri mekanların yaratılması gerekir. Spor ve sosyal yaşam alanlarının yaygınlaştırılması lazım. Önemli olan boşlukta kalan çocukları uyuşturucu bağımlılık noktasına gelmeden önce tespit edip eğitmek ve uyuşturucudan uzaklaştırmaktır. Uzaklaştırırken de sosyal yaşama adaptasyonlarını sağlamak ve ilgi alanlarını farklı yönlere çekmektir. Daha önce 11 çocuğu bu şekilde eğittik ve topluma kazandırıp hayata bağladık. Şimdi de 5 çocuğa dönük çalışmalarımız var. Bu konuda uzman psikologlarımız nezaretinde çocuklarımızı eğitiyoruz. Ailelerini eğitiyoruz. Okullarda ve evlerinde takibe alıyoruz. Bu projemizi Valilik destekliyor. Bütün kurumların bu konuda desteğini bekliyoruz."

Al, çocukların ve gençlerin çevreden ve arkadaşlarından etkilenerek uyuşturucu bağımlılığına adım atabileceklerini bu konuda öğretmen ve ailelerin hassasiyet göstermeleri gerektiğini kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mardin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mardin ilinden Çocuklarda uyuşturucu kullanma yaşı 9-10'a düştü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Ocak 2015 tarihinde saat 13 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çocuklarda uyuşturucu kullanma yaşı 9-10'a düştü haberi güncellenecektir.

  MARDİN NAMAZ VAKİTLERİ
  09 Kasım 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:05
  • Guneş
   06:43
  • Öğle
   12:11
  • İkindi
   15:00
  • Akşam
   17:20
  • Yatsı
   18:46
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı