ANKARA HABERLERİ

Çocuklarda disleksiye dikkat

DHA
29.03.2016 - 11:01Son Güncelleme :
DHA

ANKARA, (DHA)- ÇANKAYA Belediyesi Gündüz Bakımevleri'nde uzmanlar eşliğinde yapılan aile katılımlı eğitim seminerleri devam ediyor.
Gündüz Bakımevlerinde rekor düzeyde bin 500 çocuğa okul öncesi eğitimi sağlayan Çankaya Belediyesi, çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanları ile aileler ve öğretmenleri bir araya getiriyor. Uzman Dr. Ural Rutkay tarafından verilen “Özel Çocukların Farklılıklarıö seminerinin ana konusu bu kez Disleksi idi. Genel olarak hiperaktif ya da öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarda Disleksi'ye rastlandığından söz eden Dr. Rutkay, Disleksi'nin bir hastalık olmadığını aktardı. Kalıtım, gelişimsel sapma ya da doğum sürecinde olabilecek gelişmelerden kaynaklandığından söz eden Dr. Rutkay, bu çocukların uygulanan zeka testlerinden başarıyla çıktığını ifade etti.
Kendilerini ifade etmekte zorluk çeken, gördüğünü kağıda aktarmayı başaramayan çocukların kreş eğitimi sürecinde izlemeye alınmalarını isteyen Uzman, okul çağında da yazma ve okuma gibi aktivitelerde kontrol edilmeleri halinde uzmanlardan alınacak yardımla sorunun çözülebildiğini söyledi. Seminerin ardından bir süre öğretmen ve ebeveynlerle sohbet eden Dr. Ural Rutkay, evdeki huzurun çocuğa da yansıdığını dile getirerek onlarla empati kurmanın en doğru yol olduğunu belirtti.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çocuklarda disleksiye dikkat hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 11 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çocuklarda disleksiye dikkat haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı