ANKARA HABERLERİ

Çocuklara yardım için dev projeler

Hürriyet Haber
14.12.2009 - 00:00Son Güncelleme : 13.12.2009 - 21:48

McDonald’s Çocuk Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, 18 farklı hastanesinde ve 15 farklı yerleşim merkezinde 30 proje gerçekleştirdik. 100 binden fazla çocuk ve ailesine ulaştık” dedi.

Hürriyet Haber

McDonald’s Çocuk Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Serim, vakfın 10. yılı dolayısıyla hazırlanan tanıtım toplantısında vakfın, çocukların sağlığı ve mutluluğu için projeler gerçekleştirdiğini ve kendilerine ulaşan amaçlarına uygun her projeye destek vermek üzere kaynaklarını seferber ettiklerini açıkladı. Vakfın temel gelirinin McDonald’s restoranlarından geldiğini anlatan Serim, restoranların çabaları ile satışa sunulan ve gelenekselleşen takvim çalışmaları ile vakfa destek sağlandığını dile getirdi. Serim, bu yıl takvimin farklı bir anlamı olduğunun ve 2010 yılının İstanbul için özel bir yıl olduğunun altını çizdi.

4 liraya satılacak

Hakan Serim, fotoğraf sanatçılarının, bu takvimde kullanılmak üzere vakfa İstanbul fotoğraflarını bağışladıklarını kaydetti. 40 bin adet basılan 4 lira karşılığında satılacak takvimden 160 bin lira gelir sağlanacağını ve ay sonuna kadar hepsinin satılacağının düşündüklerini anlatan Hakan Serim, projeler hakkında şöyle konuştu:

6 proje daha hayata geçecek

“Bizler 1999 yılından bugüne ülkemizin 18 farklı hastanesinde ve 15 farklı yerleşim merkezinde 30 proje gerçekleştirdik. Gerçekleştirdiğimiz projelerle bugüne kadar 100 binden fazla çocuk ve ailesine ulaştık. Ayırdığımız kaynak her seneye ve projeye göre değişiyor. Önümüzdeki yıllarda 1 milyon doların üzerine çıkmak istiyoruz. 2010 yılında 5-6 proje daha hayata geçirmeyi düşünüyoruz.”

55 bin çocuğa göz taraması

McDonald’s Çocuk Vakfı’nın daha çok çocuğa hizmet verebilmek için hastanelerden yeni proje önerileri beklediğini ifade eden Başkan Hakan Serim, bugüne kadar gerçekleştirilen 30 projenin içinde yaklaşık 55 bin çocuğun göz taramasının yapıldığı bildirdi.

Devam edecek

Serim, vakıf olarak, Diyarbakır ve Şanlıurfa’da çocuklara göz taraması yaptırdıklarını, aynı projeyi Mardin’de de gerçekleştireceklerini dile getirerek, McDonald’s Çocuk Vakfı’nın 2010 yılında farklı illerde farklı projelerle çalışmalarına devam edeceğini belirtti.

Projeler

Soruları yanıtlayan Serim, 20 bin çocuğa yaptıkları göz taraması, verdikleri ilaç, gözlük ve ameliyat harcamalarının 100 bin doları geçtiğini ifade etti. Serim, 2010 yılında İzmir’de de çocuk hastanesi tefrişi gerçekleştireceklerini dile getirerek, GAP Bölge kalkınmasıyla da ilgili illerde projeler yürüttüklerini belirtti.

Ev benzeri aile odaları

Serim, “McDonald’s Çocuk Vakfı olarak çocuklarımıza daha güzel ve sağlıklı yarınlar sağlamak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Projelerimizde, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü içindeki ilk Aile Odası’nı, Marmara Üniversitesi Hastanesi Aile Odası izledi” dedi.

Ankara’da da açılacak

Hakan Serim, “Bugün, bunların dışında biri İstanbul, diğer Ankara’da olmak üzere toplam 4 aile odasında her yıl yüzlerce refakatçi anne ve hasta çocuğun temel fiziki ihtiyaçlarını karşılayan, hastane odasının dört duvarından farklı, ev benzeri bir ortamda zamanlarını geçirmelerini sağlıyoruz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çocuklara yardım için dev projeler haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:53
  • Guneş
   06:32
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:48
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı