"Bülent Katarcı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bülent Katarcı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bülent Katarcı

Çocuklara da şifa dağıtıyor

2000 yılında hizmete giren Bornova Şifa Hastanesi, çocuk kalp ameliyatlarındaki başarılarıyla dikkat çekiyor. Şifa Üniversitesi Bornova Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Faik Fevzi Okur, bebek ve çocuk kardiyolojisinde iddialı olduklarını vurgulayarak, “Sadece İzmir’den değil, tüm Türkiye’den çocuk kalp hastalarını acil olarak karşılıyoruz” dedi. Bornova Şifa Hastanesi’nin uzun yıllardır hizmet verdiğini hatırlatan Okur, “Özellikle kemoterapi tedavisinde ve ileri tetkik sistemlerde birçok ilklere imza attık. Bir yıldır Şifa Üniversitesi Bornova Uygulama Araştırma Merkezi olarak hizmet veriyoruzz. Gaziemir, Karşıyaka, Göztepe ve Menderes’teki polikliniklerimiz direkt olarak merkezimize bağlandı. Üniversite hastanesi olarak çocuk kardiyolojisinde Prof. Dr. Vedide Tavlı da bize katılınca bu konuda bölgenin en önemli hastanesi konumuna geldik” dedi. Toplam 120 yatak sayısıyla Şifa Üniversitesi Bornova Eğitim Araştırma Hastanesi, yıllık 150 bin hastaya poliklinik hizmeti sunuyor. Yılda yaklaşık 15 bin cerrahi operasyon yapılan hastanede çocuk kalp ameliyatlarının sayısı ise 2500 civarında.

Çocuklara da şifa dağıtıyor

Manyetik Navigasyon Koroner Anjiyografi
Manyetik Navigasyon Sistemi, çağ açan yeni klinik uygulamaların yapılabilmesine olanak verecek şekilde dizayn edilmiş. Hastanın iki yanına yerleştirilmiş iki mıknatıs yardımıyla doktorlar, bir kılavuz tel yardımı ile kalbin karmaşık damar ve boşlukları içerisinde yönlendirilebiliyor. Bu uygulama, işlem süresini önemli derecede kısaltıyor. Ayrıca bu yeni sistem sayesinde kalpteki ritim bozukluklarının tedavisinde de büyük kolaylıklar sağlayacak.

Tüp Bebek Merkezi
Tam teşekküllü bir infertilite (kısırlık ) merkezi olan Şifa Hastanesi’nde çiftlerin tüm tetkikleri yapılabilmekte, tanısı konulduktan sonra da tedavi aşamasında en basit tedavi yönteminden en ileri (Tüp Bebek-Mikroenjeksiyon) yönteme kadar gereken tedavi yöntemler uygulanabilmektedir. Tüp Bebek Ünitesi’nde farklı uzmanlık dallarında, deneyimli birçok hekimden oluşan bir ekip hizmet vermektedir. İlk görüşmeden itibaren tedavi bitimine kadar geçecek süreçteki tetkik ve tedaviler yine bu uzman hekimler tarafından gerçekleştirilecek.

Mamografi
Meme dokusunun röntgen filmiyle görüntülenmesidir. Günümüzdeki mamografi cihazlarında kullanılan X ışını hastaya herhangi bir zararı yoktur. Meme kanserinde erken tanı imkanı bulunan hastalar, daha sınırlı cerrahi tedaviler görmektedir.

Çocuklara da şifa dağıtıyor

Diş Kliniği
Şifa Hastanesi Diş Hastalıkları Polikliniğinde hafta içi hizmet veriliyor. Acil durumlarda haftanın her günü ve her saatinde hastalar kabul ediliyor. Merkezimiz Diş hastalıkları ile ilgili her türlü hastalığın tetkik ve tedavisi için ileri teknolojik imkanlarla donatılmış bulunmakta. Ayrıca özürlü kişilerin veya küçük çocukları diş tedavi dolgu ve çekimleri ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında yapılabilmekte.

Kalbinize iyi bakın
Koroner arter duvarlarında kalsiyum birikiminin saptanması, zamanla ilerleyen bir hastalık olan aterosklerozun kesin bir bulgusu olduğundan, bu hastalığın ilerleme hızını periyodik ölçümlerle belirlemede yarar vardır. Yeni geliştirilen bir yöntem ile yöntemi ile, klinik şikayeti olmayan kişilerde bile koroner arter hastalığı olma olasılığı kolayca araştırılabiliyor.
Multislice koroner CT anjiografi, stent balon anjiyoplasti uygulamaları ve By-Pass ameliyatları sonrasında olduğu düşünülen kontrol olarak da kullanılabilir. Multislice CT koroner damar hastalığı taraması yaparak, sağlığı yerinde gibi gözüken insanlara eğer varsa tehlikeyi göstererek önlem alınmasını sağlar.

Çocuklara da şifa dağıtıyor

X