ANKARA HABERLERİ

Çocuklar stresi yogayla atıyor

Gamze KOLCU
25.05.2010 - 00:00Son Güncelleme : 24.05.2010 - 19:28

Günümüzde iş ve şehir yaşamının gerginliği altında boğulan yetişkinler huzuru yogada buluyor. Apartmanlarda yetişen, kendilerine oyun alanı bulamayan, küçük yaşlardan itibaren ders ve sınav stresiyle boğuşan, erken yaşlarda rekabetle tanışan ve yalnızlaşan çocuklar da artık tüm bu gerginliklerden yoga sayesinde kurtuluyor.

Gamze KOLCU

SON yıllarda Türkiye’de yaygınlaşmaya başlayan yoga, artık çocukların rahatlaması için de bir alternatif oldu. Küçük yaşlardan itibaren ders ve sınav stresiyle boğuşan, erken yaşlarda rekabetle tanışan çocuklar tüm bu gerginliklerinde çocuk yogası sayesinde kurtuluyor.

Bir arkadaşının desteği ile yurt dışında çeşitli hocaların sertifika kurslarına ve workshoplarına katılan yoga eğitmeni Aylin Tokcan, çocuk yogasının Türkiye’deki temsilcilerinden biri. 1999 yılından bu yana çocuklara yoga eğitimi veren Tokcan, çocuklar için bir de yoga kitabı yazdı. İçindeki çocuk sevgisinin onu bu alana yönlendirdiğini ifade eden Tokcan, çocuk yogasının bilinmeyenlerini ve önemini anlattı.

Yoga ile çocukların öğrenme potansiyellerinin artacağının altını çizen Tokcan, “Yurt dışında katıldığım bir kursta, katılımcıların çok küçük yaşlarda yoga ile tanıştığını gördüm ve neden Türkiye’de de olmasın dedim. Çocuklara olan ilgim ve yoganın çocuklara çok küçük yaşta öğretilebileceğine olan inancımdan dolayı çocuk yogasına yöneldim” diye konuştu.

Çocuk yogasının yetişkin yogasından farklı olarak, daha gelişmiş bir eğitim gerektirdiğini söyleyen Tokcan, çocuk yogası ile ilgili şunları anlattı:

Öğrenme kapasitesi uyarılıyor

“Yoga öğrenmeyle ilgilidir. Yoga ile bir çocuğun öğrenme kapasitesi uyarılır ve bu uyarı eğitim için kullanır. Çocuklar hareketle, izleyerek, dinleyerek, şarkılar söyleyerek ve dokunarak yani beş duyu organını kullanarak bilgileri alır ve değerlendirir. Bütün bu öğrenme şekilleri kullanılarak çocuğun akıl, beden ve duygularını geliştirmesine yardımcı olunur. Yoga çalışmalarında Howard Gardner’in geliştirmiş olduğu çoklu zeka kuramını uygulamayı YogaKids’in kurucusu ve hocam olan Marsha Wenig’den öğrendim. Gardner, sözel, mantıksal, görsel, müziksel, beden/kinestetik, kişiler arası zeka ve iç kişisel zeka, olmak üzere insan zekalarını sınıflara ayırmıştır. Bu zeka çeşitlerini kullanarak çocuğun algılayabileceği ve öğrenebileceği şekilde yoga uygulaması yaptırıldığında değişik şekillerde öğrenen çocuklara, öğrenme seçenekleri sunmuş oluyoruz.

Hayati önem taşıyor

TÜRKİYE’de çocuk yogasına olan ilginin az olduğunu vurgulayan Tokcan, çocuk yogasına ulaşmalarını kolaylaştırmak için bir de kitap kaleme aldı. Kitabında, birbirinden farklı oyunlarla çocuklara evde de yoga eğitimi verilebileceğini anlatan Tokcan, “Çocuk yogasını eğitim sistemine sokmak, en büyük amaçlarımdan bir tanesi. Yoga hakkında bilgisi olmayan bir ebeveyn bile kitabı okuyarak ve resimlerle anlatılan hareketleri çocuğuna öğretebiliyor” dedi.

Geleceğe umutla bakıyorlar

Günümüzde çocukların yetişkinlerden daha fazla rahatlamaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Medyada şiddet çocuklara normalmiş gibi gösteriliyor. Sınav stresi, ebeveynlerinin onlardan beklentileri çocukları daha küçük yaşlarda büyük kaygıların kollarına atıyor. İşte tam da bu noktada çocukları yoga ile tanıştırmak gerekiyor. Sevgiyi, paylaşmayı, barışı ve kardeşliği yoga ile öğrenen çocuklar, geleceğe umutla bakıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çocuklar stresi yogayla atıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:53
  • Guneş
   06:32
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:48
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı