MUĞLA HABERLERİ

Çocuklar Oyun Oynayacak Alan İstiyorlar

IHA
18.08.2015 - 13:22 Son Güncelleme :

ÇOCUKLAR OYUN ALANI İSTİYOR

IHA

Muğla’nın Fethiye İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Çarşı Caddesi yamacı meydanlık alanında park ve yeşil alanı olmayan çocuklar, park eden araçlar yüzünden sokak arasında da oynayamıyor.
Şehir merkezinin kenar mahallelerindeki dar sokaklarda yaşayan çocuklar, oyun alanları konusunda da sıkıntı yaşıyor. Doğru düzgün bir oyun alanları olmayan çocuklar, sokak ortasında oynarken, çoğu zamanda, hakaretlere maruz kalıyor. Cumhuriyet Mahallesi, Çarşı Caddesi Yamacı meydanlık denen boş alanda oynamak isteyen çocuklar, burada da otopark ücreti ödemek istemeyenlerin parkları nedeniyle oyun oynayamıyorlar. Araçların arasında oyun oynamak isteyince de araç sahiplerinin hışmına uğradıklarını söyleyen çocuklar "Bir an önce bu soruna çözüm bulunsun" diye isyan ettiler.
Muhacir Romanlar Derneği Başkanı Salih Kocatepe bu durumu fark edip, çocukları toplayarak bir basın açıklaması yaptı. Kocatepe "Türkiye’de 1990 yılında çocuk hakları sözleşmesi imzalanmıştır. 1994 yılında da TBMM de bu sözleşme onaylanmıştır. 1995 yılında resmi gazetede yayınlanmıştır. Çocuğun boş geçen zamanlarda oyun oynaması demek çocuğun zihinsel ve kültürel olarak kalkınmasının sağlanması demektir. Böylelikle hayata kendini daha güvenceli olarak yetiştirir kültürel ve sanatsal olarak yaşamaya katılma hakkını tanır ve sağlar" dedi.
Kaymakam ve Belediye Başkanı’na seslenen Kocatepe "Sayın yetkililer bu mahallede oyun oynamak için yer bulamayan viran yıkık evlerde dağlarda tepelerde cadde üzerinde tehlikeli alanlarda oyun oynayan çocukların oyun oynama hakkını düzenlemeli ve bu hakkı onlara vermelidirler. Buraya park parası vermemek için park eden 20 ye yakın araç var. Oyun oynayan çocukların topları buradaki araçlara denk gelince çocuklara küfür ediyorlar. onlara kızıyorlar. Buraya araç park edenler, bu çocukların oyun hakkını ellerinden alıyorsunuz" ifadelerini kullandı.
Kendilerine oyun parkı yapılmasını isteyen çocuklar, bu anlamda yetkililerin yardımını beklediklerini söyledi.
Oyun alanları yanı sıra temizlik sorunları da yaşanırken, çocuklar sürekli kirli ortamlarda ve çöplüklerden geçmek zorunda kalıyor. Çocuklar açısından olumsuz yaşam koşullarının hakim olduğu yerde çocuklar, diğer arkadaşları gibi temiz bir ortamda yaşamak istediklerini söyledi. Çocuklar“burada ne bir oyun alanımız var ne de doğru düzgün bir yaşam tarzımız. Sokaklarda top oynamak istiyoruz ama araçların bize çarpmasından korkuyoruz ve topumuz bir araca çarpsa bize hakaret ediyorlar. Dövüyorlar. Ama oyun oynayacak başka bir yerimiz yok" dediler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Çocuklar Oyun Oynayacak Alan İstiyorlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ağustos 2015 tarihinde saat 13 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çocuklar Oyun Oynayacak Alan İstiyorlar haberi güncellenecektir.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   06:02
  • Guneş
   07:41
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:03
  • Yatsı
   19:31
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı