Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çocuklar merak eder diye dökmüş

  Hürriyet Haber
  19 Şubat 2006 - 15:05Son Güncelleme : 19 Şubat 2006 - 15:05

  Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, eşinin gelen şarap şişelerini lavaboya dökmesi konusunda "Aslında içkiye karşı bir alerjisinden dolayı değil, acaba çocuklar merak eder de tadına bakar mı tereddütü var" dedi.

  Şener, CNN Türk’de yayınlanan "Ankara Kulisi" programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İçki yasakları tartışmaları sırasındaki çıkışı anımsatılan Şener, "Eşiniz de gelen şarap şişelerini açıyor ve lavaboya boşaltıyor" denilmesi üzerine, "Aslında eşimin de içkiye karşı bir alerjisinden dolayı değil, yani şöyle bir değerlendirmesi var. Evde böyle bir şey olursa acaba çocuklar merak eder de tadına bakar mı, içer mi diye bir tereddütü var. Onun için yaptığı bir şey bu" diye konuştu.

  Şener, içki konusunun önemli bir konu olduğunu söylerken, "Şu açıdan, bizim milli kültürümüzün özünde hoşgörünün, insanların birbirine daha iyi anladığının göstergesi olarak hep motif olarak içki kullanılmıştır. Bu bizim milli kültürün derinliğinde var" dedi.

  TÜRKİYE HAMAS’A "İSRAİL’İN VARLIK HAKKINI TANIYIN" DEDİ

  HAMAS’ın dünyada da çok tartışılan Ankara ziyaretini bir soru üzerine değerlendiren Şener, bir olay aniden ortaya çıktığı zaman panikle değerlendirmeler yapıldığını belirtti. Şener, şöyle dedi:"Şunu da biliyoruz ki başkalarının ortaya çıkardığı hadiselerin maliyetini Türkiye olarak hep biz ödemişiz. Böyle bir konuda şu ziyaret vesilesi ile Türkiye bunu elbette avantaja dönüştürebilir. Batılı basın bunu çok da olumsuz değil, Türkiye açısından bir avantaj olarak da niteleyerek değerlendirmişlerdir. Bir kere şunu bilmemiz gerekiyor. Filistin’deki seçimlere HAMAS girdi seçimi kazandı. Bu seçimlere Hamas’ın girişi bir anlamda İsrail’in izni ile olmuştur.  Böyle bir noktada bölgenin barışa ihtiyacı var, bölgede sorunların çözümüne ihtiyaç vardır. Türkiye bu noktada bölgedeki sorunların çözülmesinde önemli bir ülke olduğunu ortaya çıkarmıştır. Biz bundan yararlanmalıyız diye düşünüyorum."

  ABD Büyükelçisi’nin "Türkiye’nin kimle değil ne görüştükleri önemlidir dediğini belirten Şener, "Türkiye doğrudan doğruya Hamas’a dedi ki; ’İsrail’in varlık hakkını tanıyın, terör örgütleri ile işbirliği yapmayın, silahlı mücadeleyi bırakın, şiddeti bırakın ve demokrasiden sapmayın’ dedi" şeklinde konuştu.

  AKLIMDA MERKEZ BANKASI’NA ADAY YOK, NÖTR DURUMDAYIM

  Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti hakkında bazı yayın organlarının kötüleme kampanyası sürdürdüğüne işaret edilmesi üzerine Şener, "Benden bir değerlendirme isterseniz şunu söyleyebilirim. Sayın Serdengeçti görevini yapmıştır. İyi de yapmıştır" dedi.

  Şener, "Benim Serdengeçti ile ilgili olumlu izlenimim var. Ama bir başka şey de var. Aman başkası asla olamaz Merkez Bankası’nın başında, denildiği zaman ben bunu şöyle algılıyorum. Sanki Türkiye Cumhuriyeti’nin insan yetiştirme gücüne bir zaaf atfetme gibi algılıyorum. Ben sadece buna vurgu yaptım. Serdengeçti olabilir, devam edilebilir ama Türkiye’de Merkez Bankası Başkanlığı yapacak çok sayıda insan olduğuna da inanalım" dedi.

  Şener, "Bir adayınız var mı" sorusuna "Samimi olarak söylüyorum. Aklımda hiçbir aday yoktur. Ben bu konuda tamamiyle nötr durumdayım" diye konuştu.

  NAZIM HİKMET’İN MEZARI TAŞINMALI MI?

  Programda ünlü şair Nazım Hikmet’ten dizeler de okuyan Şener, "Sizce artık mezarı taşımanın, Türkiye’ye getirmenin zamanı mı" sorusuna "Konuyla ilgili hukuki bir engel var mı onu bilmiyorum. Ama kendi arzusu da buydu bildiğim kadarıyla. Kendi arzusuna uygun bir çözüm bulunmalı diye düşünürüm" dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı