Çocuklar İstanbul’un şifresini çözüyor - Hürriyet Arşiv Haberleri

Çocuklar İstanbul’un şifresini çözüyor

Mesude ERŞAN
04 Mayıs 2013 - 00:00Son Güncelleme : 03 Mayıs 2013 - 19:15

Ayşen İnci’nin yazdığı “Gizem İzcileri İstanbul’da” adlı çocuk kitabı çıktı. Deneyimli sanatçı, bu dördüncü kitabında çocuklara İstanbul’u tanıtıyor ve sevdiriyor.

Masal kitapları Peri Kraliçesinden Masallar, Büyük Karga ve hikâye kitabı Psikolojik Öyküler’den sonra “Gizemli İzciler İstanbul’da”yı yazan Ayşen İnci, “Bu, gerçeklere bilgiye dayalı adeta rehber bir kitap oldu” diyor. Yakın dönemin çok sevilen çocuk dizilerinden Sihirli Annem’de oynadığı Periçe rolüyle çocukların çok sevdiği İnci, “Çocukların hayal dünyalarına seslenmek bana her zaman çok çekici geldi. Ben de çok okuyan, okuduklarının etkisinde kalan, hayal dünyasında onları şekillendiren, hayallerin yanı sıra fikirler üreten kitap delisi bir çocuktum. Öte yandan televizyonda oynadığım Sihirli Annem dizisi bana öyle büyük bir çocuk hayran kitlesi kazandırdı ki onların sevgisi benim bu alanda yazmamda çok etkili oldu” diyor.

Şirin Dağtekin Yenen ile Mine Sayın’ın resimlediği kitabı sadece çocuklar değil, tarihe, kültüre meraklı büyükler de rahatlıkla okuyabilir. İnci, “İstanbul farklı bir büyüsü olan, bir masal şehri. Pek çok kültürü, tarihi, güzelliği içinde barındıran eşsiz bir hazine. Aslında bütünüyle muhteşem bir ülkede yaşıyoruz ama bir yerden başlamam gerekiyordu. İlk durak İstanbul oldu. Çocuklar için tasarlanan bir kitap olsa da büyüklerin de çok rahat okuyabileceği bir kaynak kitap aynı aynı zamanda. Doğru bilgileri aktarabilmek için çok ciddi bir araştırma yaptım” diyor.

İnci, ‘Gizem İzcileri’nin İstanbul’dan sonra Türkiye’nin farklı bölgelerinde de başka maceralar yaşayacaklarını söylüyor. İnci, “Ne yazık ki her markayı, popüler kültürü çok iyi bildiğimiz ama kültürel değerlerimize yabancı, tarihimizi ancak dizilerden öğrenebildiğimiz bir ortamda yaşıyoruz. Kitapla becerebildiğim kadarıyla çocuklarımızda kendi tarihlerine, kültürlerine, değerlerine sahip çıkacakları bir bilinç yaratmaya çalıştım” diyor.

İnci, kitabında sayfa ayracı olarak lise yıllarında kendi uydurduğu ve yakın arkadaşlarıyla haberleşmede kullandığı şifre alfabeyi de veriyor. Kitabın bir de sitesi var: www.gizemizcileri.com. Buraya giren çocuklar birer Gizem İzcisi olarak kabul ediliyor.

Gizem İzcisi olmak demek, tarih ve kültürüne meraklı, araştıran, ülkesinin değerlerine sahip çıkıp, bu değerleri en iyi şekilde tanıtmayı amaçlayan çocuklar olmak demek. İnci çocuklardan yaşadıkları yerlerle ilgili bilgileri, büyüklerinden, çevreden duydukları efsaneleri, yörelerinin türkülerini, yemeklerini varsa bunların öykülerini, çektikleri fotoğraflarını paylaşmalarını istiyor. Ayrıca Facebook’ta ‘gizemizcileri’ adlı bir grup da var. Burada gizem izcileri birbirleriyle deneyimlerini, bilgilerini ve resimlerini paylaşabiliyorlar. 
 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı