ANKARA HABERLERİ

Çocuklar internet risklerini bilmiyor

Hürriyet Haber
19 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ekim 2011 - 21:29

“Avrupa Çevrimiçi Çocuklar” projesi kapsamında 25 Avrupa ülkesinde yapılan araştırmanın nihai sonuç raporunda, Türkiye’deki çocukların diğer Avrupa ülkelerine göre interneti güvenli kullanma konusunda en düşük bilgiye sahip grup olduğu yorumu yapıldı.

Hürriyet Haber

AVRUPA’da 25 ülkede gerçekleştirilen “Avrupa Çevrimiçi Çocuklar” projesinin (EU Kids Online) nihai sonuç raporu ve önerileri önceki gün yayımlandı.

Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, Türkiye’nin Avrupa’daki diğer ülkelere göre “düşük kullanım, düşük risk” grubuna girdiği ifade edildi.

Ayrıca, tüm Avrupa ülkeleri içinde Türkiye’deki ebeveynler interneti en az kullanan ve internet hakkında en az bilgiye sahip olan grup olarak yorumlandı. Türkiye’de çocukların büyük kısmının internete ev dışı kaynaklardan ulaştığına işaret edilen raporda, bu nedenle ailelerin çocuklarının çevrimiçi etkinliklerini düzenlemesinin pek mümkün olmadığına vurgu yapıldı.

Sokaktaki riske benzer

Projenin Türkiye yürütücüsü ODTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşat Çağıltay internetin sadece yetişkinlerin değil, çocukların da hayatında önemli bir yer tuttuğuna işaret etti. İnternetin iş yaşamında, ekonomide ve devlet sisteminde değişikliklere neden olduğunu vurgulayan Çağıltay, şöyle konuştu:

“Nasıl çocuklarımız sokağa çıktığında bazı risklerle karşı karşıya kalıyorsa benzer riskler internet için de bulunmaktadır. Sokaktaki riskler nedeni ile çocuklarını eve kapatmayı hemen hemen hiçbir aile düşünmez. Risklerden arındırılmış ortamda çocukların yetiştirilmesi onların risklerle başa çıkma yeteneklerinin de gelişmesine engel olur. Benzer durum internet için de geçerlidir. Çocuklarımızın internetteki risklerden izole edilmiş ortamlarda yetiştirilmesi değil, risklerle nasıl başa çıkabilecekleri konularında eğitilmeleri gerekmektedir. Tüm diğer konularda olduğu gibi bu konuda da ailelerin üstüne büyük görev düşmektedir. Ebeveynler internet kullanımı konusunda en az çocukları kadar bilgi sahibi olmalıdırlar. Çözümler, zor ama daha kalıcı ve çağdaş yöntemler olan eğitim, bilinçlendirme ve otokontrol üstünde aranmalıdır.”

ARAŞTIRMAYA BİN ÇOCUK VE AİLESİ KATILDI

“Avrupa Çevrimiçi Çocuklar” projesi, 2009-2011 yılları arasında 25 Avrupa ülkesinde eşzamanlı olarak yürütüldü. Araştırmaya her ülkeden, 9-16 yaşlarında bin çocuk ve aileleri katıldı. Bu sayede ülkelerarası karşılaştırma yapabilmeye yönelik, veriye dayalı ve bilimsel bulgular elde edildi. Proje, Londra Ekonomi ve Politika Bilimleri Okulu tarafından yönetildi, proje ekibi uzmanlar, uluslararası danışma grubu ve 25 Avrupa ülkesinin araştırma ekiplerinden oluştu. Geçen yıl, düzenlenen basın toplantısı ile projenin Türkiye ayağındaki ön bulgular kamuoyu ile paylaşılmıştı. Buna göre, Türkiye’de araştırmaya katılan çocukların yüzde 49’unun sosyal paylaşım sitesinde hesabının bulunduğu ve bunların üçte birinin 13 yaşın altında olduğu ortaya çıkmıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çocuklar internet risklerini bilmiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:09
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı