Eğitim Haberleri

  Çocuklar duydu!

  Nuran ÇAKMAKÇI
  18.10.2015 - 09:41 | Son Güncelleme:

  Aylardır ve özellikle geçen haftadan bu yana teröre kurban giden çocuklar, gençler, anneler babalar konuşuluyor. Televizyon ve gazetelerde kurbanların hikâyeleri anlatılıyor. Biz yetişkinler bile akıl sağlığımızın gittiğini düşünürken, çocuklar da aslında büyük bir şiddete maruz kalıyor. İşte bu dönemde Türk Psikologlar Derneği, “Çocuklar duydu” diyerek endişelerini dile getiriyor.

  Psikologlar, son aylarda ülkede yaşanan terör ve şiddet olaylarından, çocukların psikolojinin olumsuz etkilenebileceği uyarısını yapıyorlar. Uzmanlar, “Çocukları şiddet içeren olaylardan koruyalım” diyerek, “Sosyal medyada yaralılar, ölüler, şiddet içerikli fotoğraflar sınırsızca yayınlanıyor ve bu olumsuz içerikli görüntüler çocukların bunları yıllarca hatırlayıp olumsuz etkileri altında kalmasına sebep oluyor. Özellikle içinde bulunduğumuz bugünlerde çocukların şiddet içerikli programlardan korunmaları gerekiyor” diyor. “Lütfen çocuklarınızı yakından takip edin” diyen uzmanların bakın bu konudaki uyarıları neler?

  * Televizyon, gazete ve sosyal medyayı kullanan, Facebook, Twitter hesapları olan çocukların neleri izlediğini düzenli olarak takip etmelisiniz. Ayrıca çocukların ağabeyi-ablalarının, anne-babalarının hesaplarına erişimi varsa buradaki bilgilere de dikkat etmek gerekiyor. Güvenlik ayarlarını devreye sokmalısınız.
  * Çocukların yanında, onları korkutacak haber ve konuşmalardan kaçınmalısınız. Çocuklar dinlemiyormuş gibi görünse de birçok konuşmayı dinler ve kendilerine göre değişik yorumlar yapabilirler. Tekrar tekrar izledikleri olayların kendi ailelerinin başına geleceği kaygısını duyabilir ve korku dolu fikirler üretebilirler.
  * Herhangi bir şekilde şiddet içerikli olayları izlemişse, bu olaylarla ilgili duygu ve düşüncelerini sorun, zorlamadan konuşmaya teşvik edin.
  * Çocuklara açıklama yaparken, soyut kavramlardan kaçının, basit ve anlaşılır ifadeler kullanın.
  * Çocuklar endişelerini paylaşmayabilir, onların oyun ve resimlerine dikkat ederek, ruh halini anlayabilirsiniz.
  * Duygu ve düşüncelerini en rahat oyunlarla ifade ettiklerinden çocuklara mümkün oldukça oyun ortamı sağlayın. Ebeveynler olarak onun istediği doğrultuda oyuna katılarak, endişelerini anlamalısınız.
  * Çocukların sorularını sabırla ve tekrar tekrar cevaplamaktan kaçınmayın. Güven uyandıracak uygun cümleler kurmayı ihmal etmeyin.
  * Mümkün oldukça çocukların uyku, yatak, yemek saatlerine uyun, rutin uygulamalarınızı sürdürün.
  * Gece kâbusu, anne ve babadan ayrılma, yoğun endişe, uyku ve yemede bozukluk, üzgün ve endişeli ruh hali, isteksizlik, dikkat bozukluğu, okulda başarısızlık, çabuk sinirlenme, tuvalet alışkanlıklarında gerileme gibi belirtiler görüldüğü zaman mutlaka bir ruh sağlığı uzmanından destek alın.


   

  Etiketler: çocuk
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı