ANKARA HABERLERİ

Çocuklar “Akıl Oyunları Sistemiyle” Tanışıyor

IHA
22.10.2015 - 10:44 Son Güncelleme :
IHA

Ankara Büyükşehir Belediyesi Esertepe Aile Yaşam Merkezi, Ankara’da bir ilke imza atarak, Akıl Oyunları Sistemi (AKOS) Atölyesi’ni faaliyete geçirdi.
5 ile 14 yaş aralığındaki çocuklara yönelik geliştirilen AKOS Projesi ile çocuklar okullarında karşılaşacakları olası problemleri bir yandan sorgularken, bir yandan da nasıl çözüm üretmeleri gerektiğini konusunu oyun şeklinde öğreniyorlar. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı olarak bu yıl mayıs ayı içinde 187 bin metrekarelik rekreasyon alanı içinde hizmete açılan Keçiören Etlik Esertepe Aile Yaşam Merkezi, kültürel ve sanatsal faaliyetleriyle kısa sürede adından söz ettirmeye başladı. Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin dört bir yanında hizmet veren 9 farklı Aile Yaşam Merkezi’nden biri olan Esertepe Aile Yaşam Merkezi, atölye çalışmalarını başlattığı “Akıl Oyunları Sistemi (AKOS)” ile çocuk üyelerine özellikle okul hayatında karşılaşabilecekleri sorunlarla baş etmeyi ve karar verme yetilerinin geliştirmesine imkan sağlayacak eğitim veriyor. “AKOS” Projesi kapsamında merkezde kurulan atölyede 8 kişiden oluşan gruplar halinde üye çocuklara uzman eğitmenler tarafından eğitim veriliyor.
Sistem hakkında bilgi veren eğitmenler, çocukların izleyen, dinleyen ve cevap veren öğrenciler yerine problemi tanıyan, çözüm üretmeyi ve sorgulamayı bilen öğrencilerin yetişmesinin hedeflendiğini söylediler. AKOS Atölyesi’nde 4 farklı kategoride yaşlara göre eğitimlerin verildiğini belirten eğitmenler, oyunlar hakkında şu bilgileri verdiler:
“9-10 yaş grubunda 4 kişi tarafından görsel zeka, fotoğrafik hafıza, motivasyon ve üretkenlik becerilerinin geliştirilmesinin amaçlandığı Qbitz- Tangramino - Becerikli yapılar oyunları oynanıyor. 7-8 yaş ve üzeri 4 öğrenci ile oynanan Qwırkle adlı oyunla görsel algı, seçici dikkat, motivasyon, toplama işlemi, akıl yürütme becerilerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. 5-6 yaş ve üzeri öğrencilerin hız, el göz koordinasyonu, görsel algı, dikkat artırmaya yönelik becerilerin geliştirilmesinin amaçlandığı Randovario adlı oyun ile çocuklar hem eğlenip hem de öğreniyorlar. AKOS Atölyesi’nde 16. yüzyıl oyunu olarak bilinen Mangala oyunu da yer alıyor. Bu oyun 11-12 yaş ve üzerinde 2 kişi ile oynanıyor. Oyun ile etkili dinleme, planlama, turnuva kurallarına uyma parça ve kutu toplama becerilerinin geliştirilmesi sağlanıyor.”
Büyük ilgi gören ve 245 üye çocuğun eğitimlere katıldığı AKOS Atölyesi’ne yeni kayıtlar alınmaya devam ediliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çocuklar “Akıl Oyunları Sistemiyle” Tanışıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ekim 2015 tarihinde saat 10 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çocuklar “Akıl Oyunları Sistemiyle” Tanışıyor haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:48
  • Guneş
   07:32
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:20
  • Akşam
   17:37
  • Yatsı
   19:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı