ANKARA HABERLERİ

Çocukça yaklaşım hayat kurtarıyor

Elif KALECİKLİOĞLU
05.06.2013 - 00:00Son Güncelleme : 05.06.2013 - 10:24

Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, erişkinlere de çocukluklardaki tedavi protokollerinin uygulanması halinde, akut lösemilerde başarının arttığını ve ölüm oranlarının azaldığını söyledi.

Elif KALECİKLİOĞLU

Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi, lösemi hastaları ile doktorları bir araya getirdi. Lösemi Haftası nedeniyle düzenlenen toplantıda, tıpta yaşanan son gelişmeler, hastalığın gelişmesi, ilerlemesi, risk faktörleri gibi önemli bilgiler paylaşıldı. Hematoloji Kliniği ve Kemik İliği Nakli Direktörü Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, hastalığın nedenlerinin toplum tarafından bilinmesi ve önlem alınmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

TIPTA GELİŞMELER ARTIYOR

Altuntaş, “Löseminin tedavisi zor ve sıkıntılı da olsa sonu aydınlık. Günümüzde lösemi tedavi edilebilir ve tamamen alt edilebilir bir hastalık. Her geçen gün tıptaki gelişmeler neticesinde başarı oranı da artıyor” dedi. Prof. Dr. Altuntaş, şunları kaydetti:
“Çocukluk çağı lösemilerinde başarıyı yükselten tedavi protokolleri genç erişkinlerde de yüz güldürücü sonuçlar veriyor. Yapılan çalışmalara göre erişkinlere de çocukluklardaki tedavi protokolleri uygulandığında akut lösemilerde başarı artırıyor ve ölüm oranları azalıyor.

YENİ TEDAVİ STRATEJİLERİ

Amerikan NCCN Hematolojik Kanserler Kongresi’nde sunulan en son çalışmalarda bunu kanıtlayan veriler ortaya kondu. Bu nedenle 40 yaş altındaki hastalarda bu yeni tedavi stratejileri uygulanmaya başlandı. Bu sayede başarı oranları yüzde 40-50’lerden yüzde 80-90’lara çıktı. Merkezimizde de Amerika’da uygulanan bu yeni tedavi stratejilerini uyguluyoruz ve mükemmel sonuçlar almaya başladık.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çocukça yaklaşım hayat kurtarıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Haziran 2013 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çocukça yaklaşım hayat kurtarıyor haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:52
  • Guneş
   06:31
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:50
  • Yatsı
   20:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı