Gündem Haberleri

  Çocuk yuvasındaki görüntülere yasak yok

  aa
  27.10.2005 - 18:02 | Son Güncelleme:

  Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, SHÇEK Genel Müdürlüğü'nün şiddet görüntülerinin yayınının tedbir yoluyla durdurulması talebini reddetti, ancak yayınların çocukların tanınmasını engelleyecek şekilde gölgelendirilerek ya da karartılarak yapılmasına karar verdi.

  Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK), olayın yazılı ve görsel basın yayın organlarında geniş biçimde yer bulması ve bu yöndeki haberlerin devam etmesinin Çocuk Hakları Sözleşmesine aykırı olduğu, SHÇEK'e karşı infial uyandırdığı, gönüllü yardımcıları etkide bıraktığı ve yayın ilkelerine aykırı olduğu iddiasıyla görüntülerin yayınlanmasının durdurulması talebiyle mahkemeye başvurdu.

  Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin hakimi Hüsamettin Makas tarafından verilen kararda, yuvadaki olayın görüntülerle ülke gündemine taşındığı kaydedildi.

  Basının, doğru olmak kaydıyla her türlü haberi yayınlama, yorumlama ve ülke gündemine taşıma özgürlüğü bulunduğunun altı çizilen kararda, “Ülkenin geleceği olan çocuklara yönelik çirkin hareketlere ilişkin haberlerin yayınlanmasına mani olmak, basın hürriyetiyle bağdaşmaz” denildi.

  Kararda, çocukların psikolojileri etkilenmeyecek şekilde haber yapılmasının çocuk hakları açısından önem taşıdığı belirtilerek, yuvadaki çocukların açıkça tanınacak şekilde yayın yapılmasının, bu çocukların korunması açısından doğru görülmediği kaydedildi.

  Kararda, bu tür haberlerin mümkün olduğu kadar çocukların uyku saatlerinden sonraki geç saatlerde verilmesinin çocukların ruh sağlığı bakımından önemli ve basın ilkesi gereği olduğu vurgulandı.

  Malatya Çocuk Yuvası'nda yaşanan olaylarla ilgili tüm televizyon kanallarında ve gazetelerde yayınlanan konuya ilişkin haberlerin durdurulmasına ilişkin talebin reddine, habere konu çocukların tanınması ya da deşifre edilmesine engel olacak şekilde gölgelendirilerek ya da karartılarak yayın yapılmasına karar verildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı