Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Çocuk yardımına 1 YKr zam yapıldı

BAŞLIĞI okuyunca belki inanmayacaksınız ama gerçek durum bu...

2006 yılı için, çocuk yardımına günlük 1 Yeni Kuruş, yemek yardımına da 8 Yeni Kuruş zam yapıldı.

Halk arasında zaman zaman kullanılan "Bozdur bozdur harca" diye bir söz var ya işte öyle bir şey!..

1 YENİ KURUŞLUK ZAM

Devlet memurlarına verilen ve gelir vergisinden müstesna tutulan çocuk yardımı; aylık 26 Yeni Kuruş, günlük de yaklaşık 1 Yeni Kuruş artırıldı!.. Aslında 1 Yeni Kuruş bile değil ama biz yuvarlayıp 1 Yeni Kuruş yaptık.

2005 yılında, aylık 10 YTL 40 YKr olan vergiden müstesna "çocuk yardımı", 2006 yılı için aylık 26 YKr zam yapılmak suretiyle, aylık 10 YTL 66 YKr’a yükseltildi. Çocuk yardımına yapılan, aylık 26 Yeni Kuruşluk zam, günlük hesabıyla yaklaşık 1 Yeni Kuruşa isabet ediyor. Hemen belirtelim, bu yardımdan en fazla iki çocuk yararlanabiliyor. Üç çocuk ya da dört çocuk olması durumunda, iki çocuktan fazlasına, bu yardım da yapılmıyor!..

SSK bu konuda biraz daha bonkör davrandı.

SSK primine tabi tutulmayacak çocuk yardımı, aylık 9,77 YTL’den 10,62 YTL’ye yükseltildi. Başka bir anlatımla, aylık 85, günlük de yaklaşık 3 Yeni Kuruş zam yapıldı.

Yapılan artışlar sonucu, gerek devlet memurlarının gerekse sigortalı işçilerin, çocuklarına isabet eden "günlük çocuk yardımı" yaklaşık 35 Yeni Kuruş oluyor.

Bazı illerde simit 40 Yeni Kuruş olduğu için, bu paraya kuru simit bile alınamayacağı ortada. Simit ve yanında bir çay ise, Türkiye genelinde 35 Yeni Kuruşa mümkün değil!

ÇORBA PARASI DEĞİL

Sigortalı çalışan işçilerin, 2006 yılında, sigorta primine tabi tutulmayacak "günlük yemek parası yardımı" da 8 Yeni kuruş zam yapılarak, 98 Yeni Kuruştan, 1,06 YTL’ye yükseltildi!.. İşçinin bu paraya bir tas çorba içmesi bile mümkün değil.

İşveren yanında çalışan işçiye, bunun üzerinde bir "yemek parası" ödediğinde, 1,06 YTL’yi aşan kısmı için "sosyal sigorta primi" hesaplayacak.

Yemek yardımı konusunda, Maliye daha anlayışlı davrandı. Gelir vergisinden müstesna yemek yardımı (KDV hariç) 7,50 YTL’den, 8,25 YTL’ye yükseltildi.

Bu arada ilginç bir çelişki ortaya çıkıyor. SSK’ya göre; 1 YTL 06 YKr, bir günlük yemek için yeterli. Maliye’ye göre de 8 YTL 25 YKr!..

KAYSERİLİ HESABI

Kayserili’nin dükkanına gelen adam, bir malın fiyatını sorarak, kaç lira olduğunu öğrenmek ister. Kayserili de cevap vermeden önce adama sorar:

"Alacan mi satacan mi?"

Çocuk parasına yapılan, günlük bir kuruşluk zam da bu fıkraya benzedi. 2006 yılında alacağı; motorlu taşıtlar vergisine, damga vergisi ve harçlara, trafik para cezalarına, vergi ve idari para cezalarına yeniden değerleme oranına göre yüzde 9,8 zam yapan, emlak vergisine, daha yüksek oranda zam yapan hükümet, 2006 yılında vereceği çocuk zammına günde 1 Yeni Kuruş zam yaparak, Kayseri’li gibi hareket etmiş!..
X