Ege Haberleri

  Çocuk yaparım da kariyer meçhul

  Burcu TANER / HÜRRİYET
  11.01.2015 - 01:31 | Son Güncelleme:

  Hükümetin yeni açıkladığı eylem planında çalışan annelerin çocuğu 5.5 yaşına gelene kadar yarı zamanlı çalışıp tam zamanlı maaş alma hakkı konusunda Ege iş dünyası ikiye bölündü. İşte görüşler:


  Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Başkanı Betül Elmasoğlu:

  Çocuk yaparım da kariyer meçhul

  Nüfusun yarısını oluşturan kadınların ekonomik yaşama katılımı aynı zamanda o ülkenin ekonomisini de kalkındıracaktır. Bu doğrultuda işveren açısından bakıldığında erkek çalışanı tercih edebilecekleri de göz önünde bulundurulmalı. Bu elbette hoş değil ama maalesef kadının çalışma yaşamındaki konumu bazı yaptırımlarla korunmalı. Kota, sigorta prim desteği gibi uygulamalar işvereni kadın çalışan konusunda teşvik edecektir. Yoksa kadının eğitim hayatını çöpe atmış, diplomasını duvarda bırakmış oluruz. Bu ince ayrımı çok iyi belirlememiz gerekiyor.


  Lider Yaratıcı ve Katılımcılar Derneği (LİYAKAT) Başkanı Berkay Eskinazi:

  Çocuk yaparım da kariyer meçhul

  Yıllardır savunduğumuz konularda adım atılması elbette güzel. Ancak bu tür konularda tüm partnerlerin görüşünün alınması ve gerçekliklerin göz önünde bulundurulması gerekiyor. Teşvikler verilir, vergi oranları düşürülürse sanayici belki bu yola girebilir. Şu anda zaten yükü çok fazlayken yarım gün çalışacak. Sanayinin gücü bunu kaldırır mı? Kadın olduğum halde aynı zamanda bir sanayici olarak bunu düşüneceğim. Kadının iş hayatına katılımıyla ilgili adımlarla bu tür adımlar başa baş gitmeli, birbirini beslemeli.


  İzmir Atatürk OSB Başkanı Hilmi Uğurtaş:

  Çocuk yaparım da kariyer meçhul

  Uygulama konusunda kaygı taşıyorum. Konunun dünyadaki örneklerine bakılarak Türkiye’ye yönelik bir sentez yapılmalı. Bir işveren maliyetine ve verimliliğine de bakacaktır. Çünkü buna mecbur. Biz sadece Türkiye’deki rakiplerimizle değil, dünyayla yarışıyoruz. Bu yüzden uygulama ile işveren kadın istihdamından kaçmaya başlayacaktır. Dolaylı da olsa iş hayatındaki üretkenliği ve verimi artıran kadınlar bu alandan uzaklaşacaktır. Ayrıca, bu uygulamayla kariyer yapmak isteyen kadınların da önüne geçilecek, kadın part time çalışan, eksiği kapatan bir konuma düşecektir.


  Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) Başkanı Mustafa Güçlü:

  Çocuk yaparım da kariyer meçhul

  Yeni nesilde kadın çalışanlar daha yetkin ve yeterli. Ama kadın kendine lütfedilip iş verildiği için iş hayatında değil. Ortada bir başarı gerçeği var. O konumu hak ederek alıyor. Büyük resme baktığınızda dünya esnek çalışma saatlerine doğru gidiyor. Çalışan illa ofiste masa başında olmak zorunda değil. Beyaz yakalı kadın çalışanlarda durum böyle iken mavi yakada tereddütler olsa da bunun aşılacağını düşünüyorum.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı