ANKARA HABERLERİ

Çocuk ve internet rehberi

Hürriyet Haber
13.08.2015 - 01:20Son Güncelleme :

Ankara Üniversitesi, “Çocuklarımızın çevrimiçi güvenliğini nasıl sağlarız?” başlıklı bilgilendirme broşürü hazırladı.

Hürriyet Haber

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Sosyal Pediatri Bilim Dalı Çocuk Koruma Birimi ile Çocuk ve Bilgi Güvenliği Derneği’nin birlikte hazırladığı “Çocuklarımızın çevrimiçi güvenliğini nasıl sağlarız?” konulu rehberde ailelere tavsiyeler verildi. Rehberde, aileler için öncelikle ‘Kurallarınız olsun’ mesajı yer aldı. Sosyal Pediatri Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Betül Ulukol, çocuğun internet ortamında güvenle dolaşması için ailelerin yapması gereken başlıkları şöyle sıraladı:
“Girdiği siteleri ziyaret edin, uygunsuz ve sakıncalı yerlere giriyorsa bir süre yasak koyun. Çocuğunuzla bilgisayar başında birlikte zaman geçirin. Bir anlaşma yapın ve bu kurallar çerçevesinde davranmazsa internet kullanımını yasaklayacağınızı açıkça belirtin. Çocuğunuz size internetten birilerinin onu rahatsız ettiğini söylerse kesinlikle çocuğunuzu suçlamayın, dinleyin ve araştırın. İnternette kendisine ait bilgileri başkaları ile paylaşmanın bir yabancıya evinin kapısını açmak demek olduğunu, kişisel kimlik bilgilerini kimseyle paylaşmamasını gerektiğini anlatın. Çocuğunuza siz örnek olun.”

AİLELER İÇİN KURALLAR

Her gün çevrimiçi olma süresini belirleyin.
Ödevler bitinceye kadar internette gezinmeyi ve anlık iletileri kısıtlayın.
Sohbet ve erişkin içerikli sitelere girmemesini sağlayın.
Bilgisayarı, salon gibi evin tüm aile bireylerine açık bir alanına yerleştirin.
İnternet üzerinden ulaştığı bilgilerin tümünün doğru olmadığını, bilgileri sorgulaması gerektiğini, güvenli bilgilere hangi sayfalardan ulaşabileceğini anlatın.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çocuk ve internet rehberi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı