Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Çocuk Vakfı’ndan ana dilde eğitim önerisi

  AA
  11 Eylül 2013 - 09:49Son Güncelleme : 11 Eylül 2013 - 09:52

  Çocuk Vakfı, yeni anayasada anadilde eğitim hakkı konusunda hazırladıkları madde önerisinin, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu tarafından gündeme alınmasını istedi.

  Vakfından yapılan açıklamada, yeni anayasanın hazırlık sürecinde çocuk hakları konusunda uzlaşılamamasından kaygı duyulduğu belirtildi. Bugün görüşülmesi öngörülen, ana dilde eğitim hakkı konusunda hazırladıkları maddenin TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu tarafından gündeme alınması istendi.
  Çocuk Vakfı’nın hazırladığı “Eğitim ve Öğretim Hakkı ve Özgürlüğü” başlığı altında düzenlenen ana dilde eğitim hakkı madde önerisi, “Türkçe öğretimi ve eğitimi zorunlu ortak dildir. Devlet, her çocuğun ana dil öğrenimi ve ana dilde eğitim hakkını güvence altına alacak düzenlemeleri yapar ve uygular” hükmünü içeriyor.

  Çocuk Vakfının, eğitim ve öğretim hakkı ve özgürlüğünü içeren 6 bölümlük genel madde önerisi şöyle:
  “Devlet, çocuğun eğitiminden sorumlu ilk birimin aile olduğunu kabul eder. Örgün ve yaygın eğitim erken çocukluktan itibaren yeteneğin geliştirilmesi esasına göre düzenlenir ve uygulanır. Eğitim ve öğretim sistemi devletin belirlediği esaslar çerçevesinde, denetimi ve gözetimi altında gerçekleşir. Devlet okullarında zorunlu örgün eğitim ücretsizdir. Eğitim hizmetleri kişi hak ve özgürlüklerini güvence altına alır, eğitim hakkından yararlanmak diğer hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı şartlara bağlanamaz. Türkçe öğretimi ve eğitimi zorunlu ortak dildir. Devlet, her çocuğun ana dil öğrenimi ve ana dilde eğitim hakkını güvence altına alacak düzenlemeleri yapar ve uygular. Din dersleri, anne-baba ve çocukların inançları ile tercihlerine saygı temelinde düzenlenir.”

  Etiketler: tbmm , eğitim , Çocuk Vakfı , ana dil
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı