GAZİANTEP HABERLERİ

Çocuk suçlu sayısının artması ailelerden kaynaklı

DHA
11.04.2016 - 15:13Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Zirve Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Derya Keskinci, çocuk suçlu oranındaki artışın aile içi şiddetten kaynaklı olduğunu söyledi.

Çocuk suçlu oranındaki artışın birçok temele dayandığını ve toplumu ciddi şekilde tehdit ettiğini anlatan Keskinci, bu artışın önlenebilmesi veya minimize edilebilmesi için ailelerle birlikte devlete de önemli görevler düştüğünü kaydetti. Suç işleyen çocukların büyük kısmının aile ortamındaki şiddetten etkilendiğini söyleyen Keskinci, “Günümüz toplumlarında aile içi şiddet özellikle çocuklar üzerinde ciddi etkilere neden oluyor. Ailelerdeki sevgisiz, ilgisiz, nefret ve korku dolu ortamın çocukların şiddetten beslenmesine ve ona göre bir yaşam biçimi benimsemesine yol açıyor. Benimsenen bu hayat tarzı da çocukları suça yönlendiriyor" dedi.

Çocuk suçlu oranındaki artışı tetikleyen bir diğer unsurun kırsal kesimden büyükşehirlere yaşanan göç ve bu yolla ortaya çıkan ekonomik zorluklar olduğunu vurgulayan Keskinci, “Kırsal kesimden kentlere yaşanan göç bir kültür karmaşasını ortaya çıkarıyor. Özellikle bu göçlerden kaynaklanan ekonomik zorluklar aileleri derinden sarsarken, çocukları da kötü arkadaşlıklara yönlendiriyor. Bu kötü arkadaşlıkların sonucu da suça ve madde bağımlılığına kadar gidiyor" diye konuştu.

Çocukların bu suçlardan uzaklaştırılması ve onlara sevgiyle yaklaşılmasının önemine değinen Keskinci, şöyle devam etti:

"Çocukların kendilerini yalnız ve kimsesiz hissetmemesi için onlara sevgiyle yaklaşmak son derece önemli. Çocukların hem aile ortamında, hem de arkadaş ortamında sevgiyi, saygıyı öğrenmesi ve onu aradaki bir bağ olarak düşünmesi gerek. Bunun için ailelere ve öğretmenlere çok önemli görevler düşüyor. Ailelerin çocuklarını şiddet ortamından uzak tutması, anne-babanın çocuğun yanında tartışmaması gerekiyor. Çocuklar için devletimizin de kolluk kuvvetleri başta olmak üzere ciddi önlemler alması lazım. Devletin suça ve suçluya karşı sert tedbirler alması da önem arz ediyor. Bunun dışında devlet politikalarını çocukların gelişimin sağlayacak bir şekle sokmalı, çocukların için sosyal aktivite alanları oluşturularak çocukların faydalı vakit geçirmesi sağlanmalı."

FOTOĞRAFLI

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Çocuk suçlu sayısının artması ailelerden kaynaklı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Nisan 2016 tarihinde saat 15 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çocuk suçlu sayısının artması ailelerden kaynaklı haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:32
 • Guneş
  07:11
 • Öğle
  12:28
 • İkindi
  15:07
 • Akşam
  17:24
 • Yatsı
  18:52
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı