Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Çocuk sahibi öğretmenlerin motivasyonu daha yüksek

  AA
  25.09.2013 - 12:42 | Son Güncelleme:

  Eğitimciler üzerinde yapılan araştırmaya göre, evli ve çocuk sahibi öğretmenlerin motivasyonunun daha yüksek olduğu belirlendi.

  Bir üniversite tarafından Türkiye genelinde 285 öğretmen üzerinde araştırma yapıldı. Çalışma sonucunda evli ve çocuklu öğretmenlerin, bekar ve hiç çocuğu olmayan eğitimcilere göre mesleğe bağlılıklarının daha yüksek olduğu tespit edildi. Mesleğe yeni başlayanların ise uyum sorunu yaşarken, memleketinde çalışan personelin daha mutlu olduğu belirlendi. Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ), Konya Eğitimde Girişimcilik ve İnovasyon Derneği ile Okul Yöneticileri Derneği işbirliğiyle yapılan “Öğretmenlerin Motivasyonları” araştırma sonuçları açıklandı. NEÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ercan Yılmaz, araştırmanın Türkiye genelinde bin 285 öğretmen üzerinde yapıldığını söyledi. Yılmaz, öğretmenlerin, yaşam şartları, eğitim sistemindeki değişiklikler ve bölgesel faktörlerden doğrudan etkilendiklerini belirtti. Öğretmenlik mesleğinde, birçok meslekte olduğu gibi verimsizliğin en büyük nedeninin motivasyon eksikliği olduğunu anlatan Yılmaz şunları söyledi:

  “Araştırmada öğretmenlerimizin mesleğe olan ilgi ve bağlılığı ölçülmeye çalışıldı. Araştırmamızda öğretmenlerin motivasyon düzeyinin ortanın üzerinde bir değer aldığı görüldü. Öğretmenlerimizin motivasyonu yüksek. Yani mesleklerini coşkuyla, heyecanla ve mutlulukla yaptıklarını ifade edebiliriz.
  İç Anadolu Bölgesinde görev yapan öğretmenler, diğer bölgelerde görev yapan öğretmenlere göre kendilerini daha mutlu hissediyor, görevlerini daha içten yapıyor. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görev yapan öğretmenlerin motivasyonları, diğer bölgelerde görev yapan öğretmenlerden anlamlı bir şekilde düşüktür.”

  Memleketinde çalışan öğretmenlerin motivasyon düzeyinin memleketinde çalışmayanlara oranla daha yüksek olduğuna anlatan Yılmaz, öğretmen atamalarında Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu hususu önemsemesi gerektiğini söyledi.

  “Yeni öğretmenler uyum sorunu yaşıyor”

  Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin motivasyon düzeyinin düşük olduğunu aktaran Yılmaz, şöyle devam etti:
  “Öğretmenlerin yaşları ilerledikçe içsel ve dışsal motivasyonlarının arttığını gördük. Sosyal ve ekonomik şartların ağırlığı da fark edilebilir düzeyde. Araştırmanın geneline baktığımızda, öğretmenlerin yüzde 47’si kendini ‘mutlu, huzurlu ve itibarlı’ görmektedir. Öğretmenlerin sahip oldukları çocuk sayıları arttıkça içsel ve dışsal motivasyonları artıyor. Dikkati çeken diğer bir sonuç ise, evli olan öğretmenlerin, bekar öğretmenlere göre motivasyonlarının daha yüksek olması. Evli ve çocuk sahibi öğretmenlerin mesleğe daha bağlı, işini daha severek yaptığını saptadık.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı