ANKARA HABERLERİ

Çocuk Müzesi’nin gönüllü eğitmeni

Murat YILMAZ
04.09.2017 - 15:20Son Güncelleme :

Yenimahalle Evrensel Değerler Çocuk Müzesi’nde uzman eğitimcilerin yanı sıra gönüllü öğrenciler de müzedeki eğitim sürecine dahil oluyor. Müzenin ilk gönüllü öğrencisi olan 14 yaşındaki Yağız Yılmaz, Akran Eğitimi modeliyle farklı bir deneyim kazandı.

Murat YILMAZ

Yenimahalle Evrensel Değerler Çocuk Müzesi’nde uzman eğitimcilerin yanı sıra gönüllü öğrenciler de müzedeki eğitim sürecine dahil oluyor. Müzenin ilk gönüllü öğrencisi olan 14 yaşındaki Yağız Yılmaz, Akran Eğitimi modeliyle farklı bir deneyim kazandı.Her yaş grubuna göre ayrı programların uygulandığı Yenimahalle Belediyesi Evrensel Değerler Çocuk Müzesi’nde uzman eğitmenler tarafından verilen eğitimlerin yanı sıra gönüllü öğrenciler de müzedeki eğitim sürecine dahil olmaya başladı. Yaz tatilinde müzedeki eğitimlere katılan 14 yaşındaki Yağız Yılmaz, müzenin hem öğrencisi hem de gönüllü eğitmeni oldu. İlk olarak uzman eğitmenler tarafından müze eğitiminden geçirilen Yılmaz, daha sonra öğrendiği bilgileri akranlarına anlatmaya başladı. ‘Akran Eğitimi’ adı verilen model ile kendi bilgi ve becerilerini müzeye gelen minik ziyaretçilerle paylaşan Yılmaz, hem kendi bilgilerini pekiştirdi hem de müzecilik, değerler eğitimi ve bilim alanında yeni bilgiler edindi.

Çocuk Müzesi’nin gönüllü eğitmeni

DAHA RAHAT DAVRANIYORLAR

Bu yıl lise eğitimine başlayacağını belirten Yılmaz, yaz tatillerinde evde oturmak yerine bilim ve farklı alanlarda eğitim veren bir kurumda çalışmak istediğini ifade etti. Kendi yaşıtlarının ilk başta şaşırdığını kaydeden Yılmaz şöyle konuştu:
“Bu durum hem benim bilgilerimi pekiştirmem açısından faydalı oldu, hem de diğer çocuklar için faydalı oldu. Müzeye gelen ziyaretçiler kendi yaşıtları olan birini karşılarında görünce daha rahat davranıyorlar. Bilime merakım büyük ve kendimi geliştirmek istiyorum. Bilim alanında bulunan deney aletleriyle çalışarak hem kendimi geliştiriyorum hem de diğer ziyaretçilere bilgilerimi aktarıyorum.

Çocuk Müzesi’nin gönüllü eğitmeni

DÜNYADA KABUL GÖREN MODEL

4-12 yaş aralığındaki çocuklara hizmet veren Yenimahalle Belediyesi Evrensel Değerler Çocuk Müzesi’nin Başkentli çocuklara hem eğlenip hem de kendilerini geliştirebilme imkanı sunduğuna dikkat çeken Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Müzemizde yaz aylarında gönüllü olarak çalışan çocuğumuz eğitmenlerimizden öğrendiği bilgileri arkadaşlarıyla paylaştı. Bu eğitim modeli dünyada kabul gören bir model. Çocuklar kendi yaş gruplarıyla karşılıklı iletişim halinde bilgilerini paylaşıyorlar. Böylece çocuklar birbirleriyle rahat iletişim kurdukları için öğrenmeye açık oluyorlar ve verilen bilgileri kolayca kavrıyorlar” dedi.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çocuk Müzesi’nin gönüllü eğitmeni hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Eylül 2017 tarihinde saat 15 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çocuk Müzesi’nin gönüllü eğitmeni haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı