Gündem Haberleri

  Çocuk mahkemelerindeki rehine olayına dava

  Özden ATİK / İSTANBUL DHA
  01.11.2009 - 13:14 | Son Güncelleme:

  GÜLHANE'deki İstanbul Çocuk Mahkemeleri’nde yargılandığı davadan 5 yıl hapis cezasına mahkum olunca bir sanığı rehin alan Mahmut B., hakkında 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, şüpheli Mahmut B.'nin İstanbul 2. Ağır Çocuk Mahkemesi'nde 17 Haziran 2009 günü yargılandığı davadan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi.

  Mahmut B’nin, "Suçsuzum. Bu cezayı hak etmedim" diye bağırdığının anlatıldığı iddianamede, kelepçe takılmadığı için nezarethaneye alınmak istendiği sırada jandarmayla boğuşmaya başladığı öne sürüldü. Jandarmanın dolabında bulunan silahı alıp tehditler savuran Mahmut B.'nin, silah boş olduğu için demir kapının arkasındaki sürgüyü çekerek jandarmayı dışarıda bıraktığı, Rıdvan Yıldız'ı rehin alarak odadaki camı kırıp cam parçasıyla "Savcı gelsin" diye bağırdığı belirtildi.
  Mahmut B.'nin daha sonra Rıdvan Yıldız'ı kendi isteğiyle serbest bıraktığı, Yıldız'ın ise darp ve tehdit eden kişiden davacı olmadığının belirtildiği de iddianamede yer aldı. Mahmut B’nin savunmasında ise, olay günü bunalıma girdiğini, psikolojik tedavi gördüğünü ve olay günü tam olarak ne yaptığını hatırlayamadığını söylediğine yer verildi.

  Hakkında kamu malına zarar verme ve hürriyetten yoksun kılma suçlarından 5 yıldan 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Mahmut B, önümüzdeki günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı