ANKARA HABERLERİ

Çocuk istismarında korkutan tırmanma

Yeşim Sert KARAASLAN/AA
03.08.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Çocuk İstismarı ve İhmalini Önleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Orhan Derman, T ürkiye’de ailelerin yüzde 40’ının çocuklarına hafif oranda şiddet uyguladığını belirtirken, "Ç ocuğuyla duygusal iletişim kuramayan anne, çocuğunu dövebiliyor ve dövdürebiliyor" dedi.

Yeşim Sert KARAASLAN/AA

ÇOCUK İstismarı ve İhmalini Önleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Orhan Derman, dünya genelinde buluğ çağına gelmiş kızların yüzde 25’inin, erkeklerin ise yüzde 15’inin cinsel istismara maruz kaldığını bildirdi.

Derman, cinsel istismarın, tecavüz, istem dışında dokunulma, sürtünme gibi çeşitli şekillerde olduğunu söyledi. İstismara uğrayan çocukların yüzde 75’inin aile yakınları, yüzde 12’sinin yakın tanıdıkları ve yüzde 13’ünün ise tanınmayan kişiler tarafından istismar edildiğini kaydeden Derman, son yıllarda hastaneye başvuran istismar vakalarının arttığına işaret etti.

Derman, görev yaptığı Hacettepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adolesan Ünitesi’ne, haziran ayında 8 istismar vakası geldiğini ve bunların 2’sinin cinsel istismar olduğunu söyledi. "Artışın, birey ve ailelerin bilinçlenmesi, hastanelere başvuruların artması, bu konuda çeşitli araştırmaların yapılması, bozuk aile yapısı, medya gibi nedenlerden kaynaklanabileceğini" belirten Derman, "Verdiğimiz oranlar, sadece buz dağının görünen kısmı" değerlendirmesinde bulundu.

Derman, buluğ çağına gelmiş kızların yüzde 25’inin, erkeklerin ise yüzde 15’inin cinsel istismara maruz kaldığını belirterek, 15 yaş altındaki çocukların, genellikle aile, yakın akraba ve tanıdık olmayan kişiler tarafından, 15 yaş üstündekilerin ise flörtle birlikte cinsel ilişkiye zorlanma şeklinde cinsel istismara maruz kaldığını kaydetti.

AİLELERİN % 40’INDA ŞİDDET Çocuk İstismarı ve İhmalini Önleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Gonca Yılmaz da "Başbakanlık Aile Araştırma Kurumunun verilerine göre, Türkiye’de ailelerin yüzde 40’ı çocuklarına hafif oranda şiddet uyguluyor" dedi.

Çocukların, fiziksel, duygusal ve ihmal şeklinde de istismara maruz kaldıklarının altını çizen Yılmaz, özellikle bebeklerde ölümle sonuçlanabilen fiziksel istismar vakaları olduğunu kaydetti.

"Araştırma sonuçlarına göre, kimi bölgelerde 2 çocuktan birinin fiziksel istismara maruz kaldığının belirlendiğini" ifade eden Yılmaz, fiziksel istismarın, tekmeleme, çarpma, tokat atma, kafasına vurma ve sarsma şeklinde olduğunu söyledi.

Emzirmeyen annelerin iletişimi

YILMAZ
, çocuğuyla duygusal iletişim kuramayan annenin, çocuğunu dövebildiğini ve dövdürebildiğini belirterek, "İstismar vakaları incelendiğinde, annenin çocuğunu emzirme oranının çok düşük olduğu tespit edildi" dedi.

Annenin, çocuğuyla iletişim kurmasında, doğumdan sonraki ilk günlerin çok önemli olduğuna dikkati çeken Yılmaz, "Bebeğin doğduktan hemen sonra anneden alınarak küvezde yatması da iletişimi olumsuz etkiliyor" diye konuştu. Yılmaz, eğitimli ve yaşça tecrübeli annenin, çocuğunu az istismar ettiğini söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çocuk istismarında korkutan tırmanma haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Mart 2018, Cuma
 • İmsak
  05:17
 • Guneş
  06:41
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:27
 • Akşam
  19:10
 • Yatsı
  20:28
Sayfa Başı