İSTANBUL HABERLERİ

Çocuk İsteyenler Kaygılarınızı Kontrol Edin

IHA
09.10.2015 - 14:33Son Güncelleme :

KADIN HASTALIKLARI DOĞUM VE TÜP BEBEK UZMANI OP. DR. ALİ ÖNER ERDOĞDU, GÜNÜMÜZDE HER 10 ÇİFTTEN BİRİNİN ÇOCUĞUNUN OLMADIĞINI BELİRTEREK, “ÇOCUK İSTEYEN ÇİFTLER KAYGILARINIZI KONTROL ETMELİ” DEDİ.

IHA

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ali Öner Erdoğdu, günümüzde her 10 çiftten birinin çocuğunun olmadığını belirterek, “Çocuk isteyen çiftler kaygılarınızı kontrol etmeli” dedi.
Dr. Ali Öner Erdoğdu, infertilitenin 1 yıl korunmasız ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamama durumu olduğunu kaydederek, “Sebepleri saymakla bitmez ancak genel itibariyle değerlendirdiğimizde yüzde 30-40 kadın, yüzde 20-30 erkek, yüzde 20 her iki çiftten kaynaklı, bir de yüzde 18-20’lik kısım açıklanamayan infertilite grubudur. Son grup, bilim dünyasının da oldukça ilgisini çekmektedir. Ortada hiçbir gerekçe yok iken çocuk sahibi olamamanın açıklanmasın da psikolojik nedenlerin yattığı düşünülmektedir. Sonuçta çocuk sahibi olmak için iyi bir yumurta iyi bir sperm olduğu kadar iyi bir psikolojinin de olmazsa olmaz olduğu bir gerçektir, bu yüzden çocuk isteyen çiftlerin kaygılarını kontrol etmeleri gerekmektedir. Bunun için hastaların kişisel gelişim kitapları okumalarını, spor yapmalarını buna rağmen kaygı ile baş edememeleri durumunda profesyonel destek almalarını mutlaka öneriyorum. Sonuçta kesin olan “Ruh bozulursa beden, beden bozulursa ruh da bozulacaktır” diye konuştu.
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ali Öner Erdoğdu, kadınlarda ilk 20 yıl üreme verimliliğinin yüksek olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
“Ancak 35 yaşından sonraki dönemde bu verimlilik azalmaya başlar. Çocuğu olmayan her çift, paniğe kapılmamalı. Eğer, eşler bir yıl boyunca düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamıyorlarsa mutlaka bir uzmana görünmelidir. Bebek sahibi olamayan çiftlerin tedavisine başlanmadan önce sorunlarının ne olduğunu doğru belirlemek büyük önem taşır. Çiftlere yapılan gerekli kontroller sonrası uygun tedaviye başlanmalıdır. Tedavi yöntemleri sürekli olarak gelişmektedir. Bunlardan birisi olan mikroakışkan çip teknolojisi ise Amerika’da Harvard Üniversitesinde Türk Bilim Adam’ı tarafından bulunan yeni bir teknoloji spermler. Kadın genital sisteminin doğal ortamını fizyolojik olarak taklit ederek hazırlanan çiplerde yüzdürülerek seçilmekte ve bu spermlerle yapılan mikroenjeksyonlarda ki sonuçlar tekniğin yeni olmasına rağmen yüz güldürmekte. Henüz yeterli bilimsel çalışma yapılmamış olmasına rağmen gerek tüp bebek gerekse ıuı (aşılama) için sperm hazırlamada kullanılan bu yöntem. Alışılmış metotların yerine geçecek gibi görünüyor. Ben de yakın zamanda kullanıma giren umut vadeden uygulamayı uygun vakalar da kullanmaktayım.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Çocuk İsteyenler Kaygılarınızı Kontrol Edin hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2015 tarihinde saat 14 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çocuk İsteyenler Kaygılarınızı Kontrol Edin haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

16 Nisan 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:45
 • Guneş
  06:17
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  16:52
 • Akşam
  19:51
 • Yatsı
  21:17
Sayfa Başı