ANKARA HABERLERİ

Çocuk işçiler destek bekliyor

Hürriyet Haber
10.07.2007 - 00:00Son Güncelleme : 09.07.2007 - 20:42

Mobilya sektöründeki çocukların eğitime yönlendirilmesi için ILO’nun başlattığı projenin İzmir ve Bursa ayakları yerel yönetimlerin desteğiyle sıkıntıları aştı. Ancak Başkent’te bin 500 çocuğun faydalandığı merkez kapanmamak için destek bekliyor.

Hürriyet Haber

MOBİLYA sektöründe çalışan çocukların eğitime yönlendirilmesi için başlatılan projede Başkent’teki merkez kapanma tehlikesiye karşı karşıya. İzmir ve Bursa’daki merkezler, yerel yönetimlerin desteğiyle tehlikeyi atlatırken, 2.5 yılda bin 584 çocuğun faydalandığı Ankara’daki merkez hizmeti sürdürmek için yardım bekliyor.

ILO’nun "Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Programı" kapsamında mobilya sektöründe başlatılan proje Ankara, İzmir ve Bursa’da eşzamanlı olarak yürütüldü. Proje kapsamında üç ildeki toplam 5 bin 448 çalışan çocuk ve kardeşinin hayatı değişti. Çocuklar belki de ilk kez sorunlarını anlatabilecekleri uzmanlar buldular, ilk kez tatile gittiler, yarım bıraktıkları temel eğitimlerine devam ettiler, mesleki eğitime yönlendirildiler.

Proje kapsamındaki tüm faaliyetler 3 ilde kurulan Çalışan Çocuklar Sosyal Destek Merkezlerince yürütüldü. Projenin sona ermesi ve finansman desteğinin ortadan kalkması merkezlerin kapanmasını gündeme getirdi.

ANKARA DESTEK BEKLİYOR

İzmir ve Bursa’da yerel yönetimlerin merkezleri devralmasıyla bu sıkıntı aşılırken Ankara için henüz somut bir adım atılamadı.

Siteler Çalışan Çocuklar Sosyal Destek Merkezi Koordinatörü Doğan Kabaş, ILO’nun finansmanı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığınca yürütülen projede, mobilya sektöründe çalışan çocukların eğitime yönlendirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Proje kapsamında iş müfettişlerinin iş yeri denetimleri yaptıklarını, bu denetimlerde tespit edilen çocuk işçilerin Siteler’deki merkeze yönlendirildiğini ifade eden Kabaş, merkez aracılığı ile çocukların temel eğitimlerini tamamlamaları için çeşitli düzeylerdeki eğitim kurumlarına, tamamlayanların da mesleki eğitim merkezine yönlendirildiğini belirtti.

Projenin iki yıllık olarak başladığını, sağlanan başarı nedeniyle bu sürenin altı ay daha uzatıldığını dile getiren Kabaş, Temmuz ayı itibariyle projede sona gelindiğini bildirdi. Projenin hedefleri doğrultusunda başarıya ulaştığını ve bunun mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Kabaş, projenin verimliliğinin zirvesinde olduğu bir noktada bitmesinden de üzüntülü olduğu dile getirdi. Kabaş, şunları söyledi:

SESİMİZİ DUYUN

"Proje maalesef tarih olarak bitti. Merkez de kapanmak durumunda. Böylesi bir toplumsal çalışma, böylesi bir sosyal gelişim çalışması maalesef projenin süresi sona erdiği için bitiyor. Ben olayım ya da olmayayım bir şekilde bu insanlarla bu çalışmaların devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Kar topu gibidir bu işler. Başladığında zayıftır ama yuvarlandıkça kulaktan kulağa, dilden dile ulaşarak kendiliğinden ivme kazanır. Proje şu anda bu potansiyel içerisinde bitiyor. Dilerim yetkililer, belediye ya da diğer ilgili kuruluşlar sesimizi duyarlar ve duyarlılık gösterirler."

Bir çalışma salonu yeter

"BİZ çok bir şey istemiyoruz" diyen Kabaş, merkezin çalışmalarının devam edebilmesi için Siteler çevresinde 80-100 metrekare bir çalışma salonuna ve 1 koordinatöre ihtiyaç olduğunu bildirdi. Merkezin 800 aile ile iletişimde olduğunu ve 1 senede bu aile sayısının 1500’ü geçeceğine inandığını söyleyen Kabaş, "Bu merkezin çalışmalarının bir şekilde sürmesi ülke yararına olacağına inanıyorum" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çocuk işçiler destek bekliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:51
  • Guneş
   06:30
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   18:51
  • Yatsı
   20:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı