Gündem Haberleri

  Çocuk ‘hayır’ derse boşanma olmayacak

  Hürriyet Haber
  01.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çocuk Hakları'nın kullanılmasında Avrupa Sözleşmesi uygulanacak. Meclis Dış İlişkiler Komisyonu'nda kabul edilen ve önümüzdeki günlerde genel kuruldan geçmesi beklenen kanunla, çocuk hakları güvence altına alınıyor.

  TÜRKİYE, çağdaş çocuk haklarını tanımada ve kurumlaştırmada dev bir adım attı. Meclis Dışişleri Komisyonu, Çocuk Haklarının Kullanılmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesinin Uygun Bulunduğuna Dair Kanunu kabul etti. Kanun, önümüzdeki günlerde Meclis Genel Kurulu'nda da kabul edilerek yürürlüğe girecek. Bu kanunla, çocuklarının görüşünü almadan ve güvence sağlamadan eşlerin boşanması artık zorlaşacak.

  Kanunla kabul edilen ve ‘iç hukukun üzerinde’ olan bu uluslararası sözleşme, 18 yaşın altındaki çocukları kapsıyor. Sözleşmenin amacı, şöyle tanımlanıyor: ‘‘Çocukların yüksek çıkarları için, haklarını geliştirmek, onlara usule ilişkin haklar tanımak ve bu hakların, çocukların doğrudan ve diğer kişiler veya organlarca bir adli merci önündeki, kendilerini ilgilendiren davalardan bilgilendirilmelerini ve bu davalara katılmalarına izin verilmesini teminen kolaylaştırmak.’’

  Sözleşmeye göre, Türk çocuklarının yeni hakları özetle şöyle:

  Yeterli idraki iç hukukça kabul edilen bir çocuğa, kendisini ilgilendiren davalarda, yararlanabileceği tüm bilgileri alma hakkı verilir. Kendisine danışılır ve çocuk görüşünü ifade eder. Her türlü sonuçtan bilgilendirilir.

  Devletler, bu hakkın, yalnız iç hukukça yeterli idrak gücüne sahip olduğu kabul edilen çocuklara uygulanmasında serbesttir.

  Çocuğu ilgilendiren davalarda karar almadan önce mahkeme, çocuğun yüksek çıkarına uygun karar almak için yeterli bilgiye sahip olup olmadığını kontrol edecek. Gerekirse, çocuğun velayetini elinde bulunduranlardan ek bilgi sağlayacak. Mahkeme, çocuğun bütün gerekli bilgiyi edindiğinden emin olacak. Çocuğun görüşünü ifade etmesi sağlanacak ve görüşüne gerekli önem verilecek.

  Mahkeme, çocuğu ilgilendiren davalarda çabuk hareket edecek. Kararların süratle uygulanmasını sağlayacak düzenlemeyi yapacak.

  Çocuk ağır tehlikede ise mahkeme resen harekete geçebilecek.

  Çocuğu anne-babasına karşı avukat savunacak

  ÇOCUKLA çıkarı çeliştiği için velayet sahibinin temsil yetkisi men edilirse, Mahkeme çocuk için bir özel temsilci veya avukat atayabilecek. Avukat, çocuğun çıkarına ters düşmeden her türlü bilgiyi çocuğa verecek. Çocuğun görüşlerini belirleyerek, onu çıkarı için mahkemeye verecek.

  Bütün bu çağdaş haklara kavuşan bir çocuğun anne-babası boşanmak için, çocuğun haklarını güvence altına almaları ve onun iznine göre başvurmaları gerekecek. Aksi halde mahkeme, anne-babanın aleyhine, çocuğun lehine kararlar alabilecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı