Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Çocuk Filmleri Festivali başlıyor

Çocukların ve çocuk kalanların büyük bir heyecanla beklediği Uluslararası İstanbul Çocuk Filmleri Festivali başlıyor. 28 Ekim-13 Kasım arasında, altıncı kez gerçekleştirilecek festival, 30’un üzerinde ülkeden 100’ün üzerinde filmi, çocuklarla buluşturacak.

28 Ekim’de açılış galası ile başlayacak festival’de, "Küçük Sinemacılardan Büyük Filmler" yarışmasında dereceye giren filmlerin sahiplerine ödülleri verilecek. Filmler sadece İstanbul ve İzmir Cinecity Sinemaları ile Beykent Üniversitesi Sanat Merkezi Sinema Salonu Beylikdüzü’nde gösterilecek.

Belirtmemiz gerekiyor ki, festivalde izleyeceğiniz filmler, normal zamanda vizyonda izlediğiniz filmlerden gerçekten farklı. Çocuklarınız için de beklentilerinizi çok ayrı noktalarda tutmamanız gerekiyor. Festivalin amaçlarından biri, çocuklara zenginlik katacak film izlemelerinin yanı sıra, bir gösterinin (eserin) izlenme kültürüyle tanışmaları ve sosyalleşmeleri aynı zamanda. Ayrıca filmleri izledikten sonra çocuğunuzla konuşmalı, tartışmalı ve film hakkında yorumlar yapmasını istemelisiniz. Bu, onun gelişimi için önemli olmanın yanı sıra bir ihtiyaçtır da.

Film gösterimleri, çocukların, kendi yaşlarına uygun filmleri kendi yaş grupları ile birlikte izlemeleri ve daha fazla keyif almaları için, 3-12 yaş arasında 9 kategoride yapılacak. Aileler de festival filmlerini çocuklarıyla beraber izleyebilecek ve onların hayal dünyalarını beyazperdede görme fırsatı yakalayacaklar.

Evet, psikologlar tarafından izlenmiş ve onaylanmış 30’un üzerinde ülkeden 100’ün üzerinde film sizleri bekliyor. Ayrıntılı bilg için www.iicff.com internet adresini ziyaret edebilirsiniz.
X