Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çocuk diyaliz merkezi açılıyor

  Nesrin COŞKUN / DHA
  23.05.2010 - 12:43 | Son Güncelleme: 23.05.2010 - 14:32

  Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi'nde kurulan Çocuk Diyaliz Ünitesi, alanında ruhsatlandırılacak ilk merkez.

  Ege Üniversitesi (EÜ) Çocuk Hastanesi'nde kurulan Çocuk Nefroloji, Diyaliz ve Transplantasyon İzleme Ünitesi, alanında Sağlık Bakanlığı'nca ruhsatlandırılacak ilk merkez olacak. Çocuk Nefroloji, Diyaliz ve Transplantasyon İzleme Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Sevgi Mir, “Sadece tedavi değil, eğitim merkezi olarak hizmet verecek, çocuk diyalizde eksikliği duyulan diyaliz doktorları, hemşireleri yetiştireceğiz” dedi.

  Prof. Dr. Sevgi Mir, merkezin Sağlık Bakanlığı'nın ruhsatlandırma kriterlerinin tümüne sahip olduğunu söyledi. Ünitenin altyapısının, donanım özelliklerinin, fiziki yapısının, öğretim üyesi kadrosunun yeterlilik aldığını ve kısa zamanda ruhsata kavuşacağını belirten Prof. Dr. Mir, “Türkiye genelinde bu kadar büyük alana ve olanaklara sahip başka merkez var mı bilemiyorum, ancak sahip olduğu tüm özelliklerle ünitemiz Ege Bölgesi'nde tek” diye konuştu. Merkeze gelen üç tür hasta bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Mir, şunları söyledi:

  Ayda bir hasta evinde ziyaret ediliyor

  “Birincisi hemodiyaliz hastalarımız. Biri yedek, 6 cihazımızla, 15 çocuğumuza diyaliz hizmeti veriyoruz. Vardiyalı olarak bu hizmeti sunuyoruz. Ayrıca dışarıdaki merkezlerde tedavilerini sürdüren 5 hastanın da kontrollerini yapıyoruz. İkinci grup hastalarımız periton diyaliz olanlar. Aylık izlemde olan 15 periton diyaliz (karın diyalizi) hastamız var. Periton diyalizin nasıl yapıldığını öğretiyor, aletlerini temin ediyor, evlerine yerleştiriyoruz. Ayda bir hastayı evinde ziyaret edip kontrol ve denetim yapıyoruz. Yine dışarıdaki merkezlerden 5-8 arasında değişen takiplerini yaptığımız periton diyaliz hastamız var. EÜ Organ nakli Merkezi, en fazla böbrek nakli yapılan merkezlerden biri.”

  Üçüncü grupta böbrek nakli hastalarının bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Sevgi Mir, böbrek nakli olan çocukların taburcu olduktan sonra takipleri ile kontrollerini merkezde yaptıklarını ve takipte 80'e yakın böbrek nakilli çocuk bulunduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Mir, EÜ Çocuk Nefrolojisi, Diyaliz ve Transplantasyon İzleme Ünitesi'nin bir tedavi, takip merkezi olmasının yanında ‘eğitim hüviyeti’ de taşıdığını kaydetti. Prof. Dr. Sevgi Mir, “Türkiye'de çok sayıda hemodiyaliz merkezi var ama çocuk diyalizi yapmaktan çekiniliyor. Nedeni eğitimli insan olmaması. Biz burada Sağlık Bakanlığı'nın sertifika programları kapsamında diyaliz doktoru, diyaliz hemşiresi yetiştireceğiz” diye konuştu.

  Ünitenin kurulmasında hayırseverlerden de destek gördüklerini belirten Prof. Dr. Mir, “6'ncı hemodiyaliz cihazımızı Gülten Küçükboyacı ve Aysel Özsevinç ünitemize armağan etti, kendilerine çok teşekkür ediyoruz” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı