İZMİR HABERLERİ

Çocuk acilin başucu kitabı Türkçe'ye çevrildi

DHA
17.04.2016 - 11:19Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'deki Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ndeki doktor ve sağlık çalışanlarının elinden düşmeyen başucu kitabı, daha kolay ulaşım için Türkçe'ye çevrildi.
Çocuk acil servislerinde sık görülen hastalıklara yönelik pratik ve güncel bilgiler sağlayan bir rehber niteliğindeki "Current Diagnosis and Treatment: Pediatric Emergency" (Çocuk Acil Tıp Kitabı) Amerika'da yayınlanmasının ardından kısa bir süre sonra çocuk acil tıp ve yoğun bakım alanında deneyimli hekimler tarafından Türkçeye çevrilerek Türk hekimler tarafından daha çok kullanılır hale getirildi. 2015 yılında ABD'de çalışan 91 çocuk acil ve çocuk yoğun bakım uzmanı tarafından yazılan ve dünyada köklü bir yayınevi olan McGraw Hill Education-Lange'ın CURRENT serisi içinde yer alan Çocuk Acil Tıp Kitabı'nın çevirisi, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Bilim Dalından Prof. Dr. Hayri Levent Yılmaz ve İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Yan Dal Eğitim Kliniği Sorumlusu Doç. Dr. Murat Anıl'ın editörlüğünde, sekizi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan, ülke genelinden 56 çocuk acil ve çocuk yoğun bakım uzmanı tarafından yapıldı.
Başucu kitabında çocuk acil servislerinde çalışan tüm sağlık çalışanları için güncel ve pratik yaklaşımlar sunan ve çocuk acilde hasta değerlendirmenin özellikleri anlatıyor. Ayrıca yatak başı ultrasonografi kullanımı, sık yapılan girişimler ile çocuklarda en sık ölüme ve hastaneye yatışa yol açan solunum yetmezliği, sepsis, şok, travmalar, ishaller, zehirlenmeler, bronşiyolit, astım atağı ve su kaybı gibi konuların yer aldığı kitap, EMA Tıp Yayınevi tarafından basılarak internet üzerinden www.ematip.com adresinde satışa sunuldu.
Çeviri editörlerinden Doç. Dr. Murat Anıl, acil servislere başvuruların ortalama yüzde 30'unu çocuk hastaların oluşturduğunu ve Türkiye'de yılda yaklaşık 30 milyon çocuğun acil servislere başvurduğunu belirtti. Anıl "1980'li yıllardan itibaren, başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerde çocuk acil tıp yan dal eğitimi başladı. Ülkemizde ise 2011 yılında çocuk acil ve çocuk yoğun bakım, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlık alanının içinde ayrı birer üst uzmanlık olarak kabul edildiler. Ancak ülkemizde çocuk acil ve çocuk yoğun bakım yan dal uzman sayısı oldukça sınırlıdır. Çocuk acil yan dal uzmanlığı eğitimi verilen Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Bakanlığı'na bağlı iki hastaneden birisidir. Yan dal eğitimi veren kurumların yan dal asistanı kontenjanları süratle arttırılmalıdır" dedi.
Çocuk acil yan dal uzman sayısının artması ve çocuk acillerde çalışmasının çocuk ölüm ve sakatlık oranlarını azaltacağını dile getiren Anıl, "Uzman sayısının artması, pek çok hastalığın erken tanınıp erken müdahale edilmesine olanak sağlayacaktır. Çünkü çocuklar erişkinlerin küçük bir kopyası değildir. Çocuk hastalara, çocuk hastaya yaklaşım konusunda bilgi ve deneyimi olan çocuk acil yan dal uzmanlarının müdahale etmesi istenmeyen birçok olumsuz sonucu engelleyecektir. Bizler, bu tip güncel bilgileri içeren ve günlük pratiğe hizmet eden yayınları önemsiyoruz. Bütün amacımız yarının büyüklerine, ihtiyaç duyduklarında hızlı, etkin ve güncel acil sağlık hizmeti sunabilmek" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Çocuk acilin başucu kitabı Türkçe'ye çevrildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Nisan 2016 tarihinde saat 11 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çocuk acilin başucu kitabı Türkçe'ye çevrildi haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  15 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:36
  • Guneş
   07:13
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   18:42
  • Yatsı
   20:07
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı