İZMİR HABERLERİ

"Çocuğunuz kekelerse sakin olun"

DHA
24.10.2016 - 12:59Son Güncelleme :

ÇOCUKLARDA düşünme hızının konuşma hızından fazla olması geçici kekelemeye neden oluyor. Asıl görev anne-babaya düşüyor.

DHA

Ebeveynlerin sakin ancak çocuklarıyla ilgili olması gerekiyor. Uzmanlar, çocukluk döneminde görülen kekemeliğin yüzde 80'inin kendiliğinden ortadan kalktığını ancak psikolojik sorunlar, stres ve olumsuz duygularla bağlantılı olarak konuşmada tutukluğun yaşandığını vurgulanıyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Öğretim Görevlisi Ezgi Oral, kekemeliğin, seslerin, hecelerin tekrarı, anlatım akıcılığındaki bozukluktan oluştuğunu belirterek, “Kişiler, sözcükleri söylerken istemsiz kontrol kaybı yaşayabiliyor. Kekemelik sıklıkla heyecan, gerilim durumlarının, korkuların, utanma, rahatsızlık gibi özel duyguların belirtisidir. Kişilerde kekemelik tablosunun gerçek yerleşimi daha çok 5-6 yaşlarında olur. Sözcük dağarcığı kısıtlı olmasına karşın çok şey söylemek isteyen çocuk, konuşmada zorluk çeker ve sonuç olarak kekeler" dedi.

Türkiye'de, yaklaşık 700 bin kekemelik vakası olduğunun düşünüldüğünü aktaran Oral, kekemeliğin kız çocuklara oranla erkek çocuklar arasında daha sık görüldüğünü kaydetti. Kekemeliğin tek bir nedeni olmadığını, stresli ortamlar ve psikolojik faktörlerin bu durumu tetikleyebileceğini anlatan Oral, şunları söyledi:

“Çocuklar genellikle kekelediğini farkında değildir. Dikkatlerini kekelemelerine çekmemek gerekir. Uyarılarda bulunmamak, söylemek istediğini ondan önce söylememek, düzeltmemek yararlı olur. Çocuğun söylediklerini dikkatle ve sabırla kekelemesine, nasıl söylediğine odaklanmadan dinlemek faydalı olacaktır. Önemli olan bireyin nasıl söylediği değil ne söylediğidir. Ayrıca çocuğunuzla konuşurken göz teması kurun. Başkalarının yanında çocuğun kusuru hakkında asla konuşmayın. Daha akıcı konuşan akranlarıyla çocuğu asla kıyaslamayın. Böyle bir kıyaslama çocuğun iyileşme sürecini yavaşlatır. Özellikle alay etmek ve konuşmaya zorlamak çocuğu olumsuz etkileyecektir."

‘GERGİN ORTAM KEKEMELİĞİ ARTTIRIR’

Ebeveynlerin aralarındaki sorunları çocuğa yansıtmadan çözmesi gerektiğini ifade eden Oral, anne babaların çocuğun ruhsal ve duygusal gelişimi için sağlıklı bir ortam yaratmaları gerektiğini aktardı. Oral, dil veya konuşma bozukluğu olan her yaştaki insanın konuşma terapisi eğitimi alabileceğine dikkat çekti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden "Çocuğunuz kekelerse sakin olun" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ekim 2016 tarihinde saat 12 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Çocuğunuz kekelerse sakin olun" haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

21 Eylül 2019, Cumartesi
 • İmsak
  05:29
 • Güneş
  06:51
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  16:37
 • Akşam
  19:19
 • Yatsı
  20:36
Sayfa Başı